Tato potopená loď ukrývá velký poklad. Lovci po něm pátrají už sto let

 Vojenství 
24. října 2017 09:10 / Robert Bureš
  1   0
📷
2 fotografie v galerii
HMS Laurentic převážela zlato za miliardy Internet
Pod hladinou ledového fjordu Lough Swilly na Irském pobřeží, leží v potopeném vraku více než 10 milionů dolarů ve zlatě. To je vše, co dnes zbylo z obřího nákladu zlata na palubě lodi HMS Laurentic, která byla potopena během první světové války.

Britská loď HMS Laurentic se potopila 25. ledna 1917 poté co najela na dvojici námořních min. Tato loď převážela z Liverpoolu do skotského Halifaxu téměř 3200 zlatých prutů o celkové váze 44 tun. Dnešní cena tohoto množství zlata by přesáhla 35 miliard korun.

Nešťastnou událost přežilo pouze 121 z celkového počtu 475 vojenských důstojníků, posádky a cestujících, kteří se nacházeli na palubě Laurenticu. Vážně poškozená loď se potopila do hloubky kolem čtyřiceti metrů.

Následné pátrání po celém zlatém nákladu trvá již více než století. Bylo bláhové si myslet že poklad na dně moře zůstane navždy tajemstvím, zejména v případě že o něm věděli Němci. Do Londýna byl tedy povolán 35. letý Demant Whitehall, který byl považován za předního odborníka na hlubinné potápění, tento muž se podílel na vývoji dekompresní metody, která zabraňuje kolapsu potápěčů, jenž vystoupí z velkých hloubek nad hladinu.

Jakmile jeho tým vrak v březnu 1917 našel, ihned započaly přípravné práce na vyzvednutí zlata. Do poloviny března se dostali přes všechny překážky až k železným dveřím, které byly vstupem do interiéru lodi. Následně jeden z potápěčů vklouzl do zavazadlového prostoru, kde se nacházely zlaté cihly.

Ostatní potápěči začali pomalu dopravovat zlaté cihly na povrch, práce se ale rychle zastavily kvůli silným bouřím. Později, když se na místo opět vrátili, čekalo je nemilé překvapení. Vrak lodi byl totiž ve zcela jiném stavu než při poslední návštěvě.

Celý vrak byl doslova rozdrcen, jak je vidět na fotografii v galerii. Potápěči byli přesto odhodláni zlato vyzvednout, a proto používali výbušniny, aby se k němu dostali, což se jim později povedlo. Zlato však již v původní místnosti nebylo, protože se propadlo mnohem hlouběji do útrob rozdrceného vraku.

Celkem se potápěčům podařilo vyzvednou 542 zlatých prutů z celkového množství 3200. Potápěčský tým byl následně odvolán pro plnění jiných, důležitějších úkolů. Po skončení války se na místo vrátili, ovšem příliš mnoho zlata se jim vyzvednout nepodařilo. Vedoucí týmu si při bližším průzkumu uvědomil, že většina zlata pravděpodobně proklouzla ven z lodi dírami po minách.

Teprve v roce 1924 se potápěčům podařilo vyzvednout téměř 99 procent všeho zlata a v lodi tak zbylo pouze 25 zlatých prutů. Z tohoto množství bylo později nalezeno soukromou společností ještě dalších 5 a zbytek, tedy 20 zlatých prutů dodnes zůstává nenalezeno uvnitř vraku.

Těchto 20 prutů tak stále čeká na své nalezení v zamrzlém fjordu, přičemž dnes mohou mít odhadem cenu kolem 250 milionů korun. O jejich nalezení se snažilo již mnoho potápěčů a společností, nikdo však zatím podle oficiálních zpráv zlato nevyzvedl. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princ Harry a Meghan se chystají na Vánoce do Anglie za královnou. Její zdravotní stav je předmětem...

Styl

Esenciální oleje proti stárnutí pleti, které je vhodné s přibývajícím věkem používat

Tech

Rychlé pulzní laserové zbraně budou za několik let pálit z amerických stíhaček

Zavřít reklamu