Nefunkční zadní světla automobilu představují velké nebezpečí

 Auto-Moto 
09. března 2019 08:32 / Petr Vlach
  1
📷
4 fotografie v galerii
Nefunkční zadní světla představují obrovské nebezpečí Pixabay
Zodpovědný řidič pravidelně kontroluje stav světel na svém voze. Co se děje vpředu, snadno odhalíme, a když něco nesvítí, zasáhneme. Ale jak jsme na tom s kontrolou zadních světel? Máme velmi užitečné rady.

Pokud jsou zadní světla automobilu řešena klasicky pomocí žárovek, hrozí, že přestanou fungovat. Jejich vlákno se prostě po čase unaví, navíc je vystaveno stálým otřesům. Některé vozy mají pro tento případ kontrolky na palubní desce. Pokud ale řidič tuto informaci nedostane, může být porucha velmi nebezpečná.

Zadní světla rozhodují o naší bezpečnosti

Přitom právě zadní světla jsou tím, co je z našeho vozu vidět, když jedeme ve tmě. A když brzdíme, jsou to právě zadní brzdová světla, která vyzvou řidiče za námi, aby začal také brzdit. Obrysová světla vyzkoušíme jednoduše. Stačí rozsvítit a obejít vůz. Podobně u směrovek stačí zapnout varovné blikání. U brzdových světel nejsnáze pomůže někdo z rodiny, případně můžeme pedál zatížit těžkým předmětem.

Porucha může nastat zcela nečekaně

Porucha na zadních světlech může nastat zcela nečekaně. I auto, které bylo v servisu a prošlo kontrolou světel, může následující den přestat svítit. Navíc u starších žárovek se může stát, že přestanou svítit klidně i obě naráz.

Preventivní výměna

U zadních žárovek doporučujeme preventivní výměnu po dvou letech provozu. Nejde o žádnou velkou investici. Vyměníte-li všechny menší žárovky, jistě se vejdete do dvou set korun. Použité žárovky si můžete ponechat jako záložní, nebo je využít k méně důležitým účelům. Starší žárovky jsou k poruše samozřejmě náchylnější, protože jsou za hranicí životnosti. Na oranžových žárovkách do blikačů také dochází k oprýskávání laku, takže svítí spíš bíle.

Preventivní výměna má i tu výhodu, že se v klidu a za světla naučíte žárovky na svém voze vyměnit. Tuto dovednost je dobré si nacvičit i u světel předních, pokud jsou na nich vyměnitelné žárovky. Navzdory tomu, že povinnost mít náhradní žárovky už pominula, přece jen stojí za to náhradní sadu mít. Usnadníte si život v případě poruchy světel. Když vám prasknou obě obrysové žárovky a jste v noci na odlehlé silnici, může být alespoň jedna náhradní žárovka ve voze dost podstatná. Pokud se tak stane, namontujte ji do levého světlometu, aby byl váš vůz vymezen jasně v místě, kde vás bude někdo předjíždět. U vozů, které jsou vybaveny nejmodernějšími technologiemi, je samozřejmě vše řešeno jinak. LED světlomety mají podstatně vyšší trvanlivost a počítačové systémy vozu upozorní na nejrůznější závady. Co moderní auta také brzy dokáží, si můžete přečíst v článku zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Helena Vondráčková se i přes koronavirová opatření rozhodla uspořádat vánoční koncert

Styl

Největší bludy odpůrců očkování proti covidu

Tech

Škoda Garde. Poslední škodovácké kupé slaví 40 let

Zavřít reklamu