Již letos bude možné odemknout a nastartovat automobil pomocí otisku prstu

Nová technologie chytrého snímání otisku prstu je i dostatečně zabezpečená
 Auto-Moto 
11. ledna 2019 07:11 / Pixabay
  0   0
Chytré snímání otisku prstu zná asi každý vlastník nějakého smartphonu. Letos se tato praktická technologie objeví také u automobilů, konkrétně například v novém SUV Santa Fe společnosti Hyundai.

Prostě odemknete vůz tím, že přiložíte prst k senzoru na klice dveří. Systém na základě zakódované informace rozpozná otisk prstu a udělí pokyn k odemčení vozidla příslušné řídicí jednotce.

V novém Santa Fe můžete také takto snadno spustit motor - pouhým přiložením prstu k povrchu tlačítka zapalování, které je rovněž vybaveno senzorem pro snímání otisku prstu.

Technologie navíc umožňuje individualizovat nastavení vozidla pro řidiče. S daty otisku prstu jsou propojeny informace o preferencích řidiče. Vozidlo na jejich základě automaticky nastaví polohu sedadel, funkce v oblasti konektivity a vnější zpětná zrcátka.

Nová technologie chytrého snímání otisku prstu je i dostatečně zabezpečena. Funkce rozpoznávání elektrické kapacity totiž detekuje rozdílný elektrický náboj v různých částech plochy prstu.

Technologie snímání otisku prstu tak účinně zabrání padělání a použití falešných otisků prstů. Pravděpodobnost nesprávné identifikace otisku prstu, při níž by systém považoval otisk prstu jiné osoby za otisk prstu řidiče, je pouhých 1:50 000.

Nová technologie je tak pětkrát bezpečnější než konvenční klíčky, a to včetně chytrých klíčků. Systém snímání otisku prstu navíc nepřetržitě zvyšuje svou úspěšnost díky schopnosti učit se v reálném čase, kterou podporuje systém „dynamické aktualizace“. Připomeňme si doby, kdy trabant, felicie nebo žigulik byly hitem.

Marek Pokorný | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Měsíc narušuje náš spánek. Vědci v nové studii potvrdili, že lunární cykly na nás opravdu mají vliv

Dům a zahrada

Staré dobré hašené vápno. Výborně ochrání stromy před mrazy

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu