Nový koronavirový senzor dokáže detekovat časné příznaky nákazy

Nemají nás tyto senzory spíš sledovat?
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Technologie 
09. května 2020 07:15 / NorthWestern University
  0   0
Podle vědců může nové zařízení zachytit časné příznaky koronaviru. Bezdrátový senzor se umístí na krk, aby detekoval problémy s dýcháním a kašlem pomocí sady datových algoritmů.

Vědci z NortWestern University vyvinuli toto zařízení s vysvětlením, že jeho technologie je podobná senzorům, jež jsou určeny ke sledování například řeči a polykání při zotavování pacientů po mrtvici.

Nebudou problémy s ochranou soukromí?

V poslední době se doslova množí technologie, kterým jejich tvůrci přisuzují obvykle velkou budoucnost a využitelnost ve zdravotnictví, zároveň ale tyto technologie budí velké rozpaky, neboť do značné míry narušují soukromí.

I s koronavirovým senzorem to může být podobné, protože úřady a instituce pak mohou mít každého pod kontrolou, pokud by se pod hlavičkou pandemie nošení těchto senzorů stalo rozšířenou záležitostí.

Vědci tedy alespoň přispěchali s ujištěním, že na rozdíl od senzorů, které se používají u pacientů po mrtvici, jejich koronavirový senzor nemá mikrofon, a tudíž nelze občany alespoň odposlouchávat. K měření pohybu povrchu kůže tedy senzor používá tříosý akcelerometr s velkou šířkou pásma, jak uvedli vědci.

Senzor odesílá data na cloud k analýze

Koronavirový senzor sice tedy nedisponuje odposlechem, ale v momentě, kdy si ho uživatel sundá, aby zařízení dobil, odešlou se nasbíraná data na cloud, kde je následně analyzuje počítač. A to tedy taky není zrovna příznivá zpráva.

Během testování nosilo koronavirové senzory dvacet pět uživatelů po dobu dvou týdnů a společně za tu dobu na cloud odeslali jeden terabajt dat.

Vědci svoje nové dílo obhajují tím, že by se epidemiologické podmínky o dost zlepšily v případě, že by podstatná část populace nosila tyto senzory. Takové sledování by podle jejich názoru překonalo klasické testovací metody.

Pokud by ale skutečně k masivnímu povinnému nošení koronavirových senzorů došlo, je tu otázka, zda tím lidstvo není už jen krůček od hromadného očipování. Dále čtěte: Nové senzory dokáží identifikovat lidi podle chůze, což může sloužit k jejich sledování.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Zemřel Brit, který navždy změnil svět. Stál za vynálezy, které dnes používá každý z nás

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Zavřít reklamu