Nový koronavirový senzor dokáže detekovat časné příznaky nákazy
Vědci z NortWestern University vyvinuli toto zařízení s vysvětlením, že jeho technologie je podobná senzorům, jež jsou určeny ke sledování například řeči a polykání při zotavování pacientů po mrtvici.
Nebudou problémy s ochranou soukromí?
V poslední době se doslova množí technologie, kterým jejich tvůrci přisuzují obvykle velkou budoucnost a využitelnost ve zdravotnictví, zároveň ale tyto technologie budí velké rozpaky, neboť do značné míry narušují soukromí.
I s koronavirovým senzorem to může být podobné, protože úřady a instituce pak mohou mít každého pod kontrolou, pokud by se pod hlavičkou pandemie nošení těchto senzorů stalo rozšířenou záležitostí.
Vědci tedy alespoň přispěchali s ujištěním, že na rozdíl od senzorů, které se používají u pacientů po mrtvici, jejich koronavirový senzor nemá mikrofon, a tudíž nelze občany alespoň odposlouchávat. K měření pohybu povrchu kůže tedy senzor používá tříosý akcelerometr s velkou šířkou pásma, jak uvedli vědci.
Senzor odesílá data na cloud k analýze
Koronavirový senzor sice tedy nedisponuje odposlechem, ale v momentě, kdy si ho uživatel sundá, aby zařízení dobil, odešlou se nasbíraná data na cloud, kde je následně analyzuje počítač. A to tedy taky není zrovna příznivá zpráva.
Během testování nosilo koronavirové senzory dvacet pět uživatelů po dobu dvou týdnů a společně za tu dobu na cloud odeslali jeden terabajt dat.
Vědci svoje nové dílo obhajují tím, že by se epidemiologické podmínky o dost zlepšily v případě, že by podstatná část populace nosila tyto senzory. Takové sledování by podle jejich názoru překonalo klasické testovací metody.
Pokud by ale skutečně k masivnímu povinnému nošení koronavirových senzorů došlo, je tu otázka, zda tím lidstvo není už jen krůček od hromadného očipování. Dále čtěte: Nové senzory dokáží identifikovat lidi podle chůze, což může sloužit k jejich sledování.