Nové senzory dokáží identifikovat lidi podle chůze, což může sloužit k jejich sledování

 Technologie 
02. května 2020 14:06 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Budeme se za chvíli bát i chodit? Depositphotos
Už existuje mnoho technologií, které dokáží lidi rozpoznat podle jejich otisků prstů nebo rysů obličeje. Ty však nejsou jediné, které to dnes umí. Chůze každého člověka je totiž také jedinečná, a tak může sloužit nejen jako další identifikátor, ale bohužel i jako další sledovací nástroj.

Tým vědců nyní vyvinul senzory, které analyzují kroky měřením malých vibrací na podlaze. Tyto vibrace použily k identifikaci konkrétních jedinců, kteří procházejí nějakou budovou, a testují novou metodu monitorování zdravotního stavu.

Chůze jako otisk prstu

Způsob, jakým někdo chodí, je jako otisk prstu. Jde o jedinečný podpis sebe sama. Analýza chůze tak může odhalit identitu sledované osoby a dokonce i její kognitivní stav. Pokud hardwarové senzory detekují vzorek kroků, software je může analyzovat a ověřit tak totožnost jedince. A to dokonce s přesností 95 procent.

A chůze může prozradit dokonce i víc než identitu jedince. Dokonce i jeho zdravotní stav. Pokud například někdo začne klást větší váhu na jednu nebo druhou stranu, změna rovnováhy může znamenat neurologický problém. Tyto informace by mohly pomoci lékařům monitorovat seniory a další ohrožené pacienty, kteří ale chtějí žít samostatně. Senzory mohou sledovat jejich pohyby a tím získávat přehled o jejich zdraví.

Malé senzory toho umí až hrozivě moc

Vědci tvrdí, že jejich senzory jsou tak citlivé, že když sedíte na židli metr od senzoru, zachytí i tlukot srdce. Senzor je přitom válcové zařízení o výšce několika centimetrů a dokáže zpracovat údaje a následně je analyzovat na vzdálenost až 20 metrů.

Jakmile senzory zachytí krok, software převezme kontrolu. Následně určí totožnost jedince a některé jeho možné zdravotní problémy.

A co je ještě děsivější, inženýři systém zdokonalili natolik, že by takové zařízení mohlo sledovat obyvatele budovy či lidi v objektech v reálném čase. Tým totiž vyvinul digitální displej, který zobrazuje stopy, které se pak objevují na půdorysu a vytvářejí jakousi digitální mapu pohybu lidí.

Schopnost provádět tento druh sledování vyvolává samozřejmě značné obavy o ochranu soukromí. A jako obvykle i u senzorů chůze vědci děsivé možnosti této sledovací technologie schovávají za přínosy v oblasti zdravotní péče. Dále čtěte: Díky nové technologii umí hackeři provádět invazivnější útoky, včetně krádeže textových zpráv a volání z cizího telefonu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Victoria Beckham prozradila, jak cvičí a udržuje si postavu. Tuto ověřenou techniku můžete vyzkoušet také

Styl

Jak poznáte, že vaše krémy nejsou pro vaši pleť to pravé

Tech

Na zařízeních s Androidem je hned několik kódů, díky kterým se dostanete ke skrytým funkcím

Zavřít reklamu