Nové senzory dokáží identifikovat lidi podle chůze, což může sloužit k jejich sledování

Budeme se za chvíli bát i chodit?
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Technologie 
02. května 2020 14:06 / Depositphotos
  0   0
Už existuje mnoho technologií, které dokáží lidi rozpoznat podle jejich otisků prstů nebo rysů obličeje. Ty však nejsou jediné, které to dnes umí. Chůze každého člověka je totiž také jedinečná, a tak může sloužit nejen jako další identifikátor, ale bohužel i jako další sledovací nástroj.

Tým vědců nyní vyvinul senzory, které analyzují kroky měřením malých vibrací na podlaze. Tyto vibrace použily k identifikaci konkrétních jedinců, kteří procházejí nějakou budovou, a testují novou metodu monitorování zdravotního stavu.

Chůze jako otisk prstu

Způsob, jakým někdo chodí, je jako otisk prstu. Jde o jedinečný podpis sebe sama. Analýza chůze tak může odhalit identitu sledované osoby a dokonce i její kognitivní stav. Pokud hardwarové senzory detekují vzorek kroků, software je může analyzovat a ověřit tak totožnost jedince. A to dokonce s přesností 95 procent.

A chůze může prozradit dokonce i víc než identitu jedince. Dokonce i jeho zdravotní stav. Pokud například někdo začne klást větší váhu na jednu nebo druhou stranu, změna rovnováhy může znamenat neurologický problém. Tyto informace by mohly pomoci lékařům monitorovat seniory a další ohrožené pacienty, kteří ale chtějí žít samostatně. Senzory mohou sledovat jejich pohyby a tím získávat přehled o jejich zdraví.

Malé senzory toho umí až hrozivě moc

Vědci tvrdí, že jejich senzory jsou tak citlivé, že když sedíte na židli metr od senzoru, zachytí i tlukot srdce. Senzor je přitom válcové zařízení o výšce několika centimetrů a dokáže zpracovat údaje a následně je analyzovat na vzdálenost až 20 metrů.

Jakmile senzory zachytí krok, software převezme kontrolu. Následně určí totožnost jedince a některé jeho možné zdravotní problémy.

A co je ještě děsivější, inženýři systém zdokonalili natolik, že by takové zařízení mohlo sledovat obyvatele budovy či lidi v objektech v reálném čase. Tým totiž vyvinul digitální displej, který zobrazuje stopy, které se pak objevují na půdorysu a vytvářejí jakousi digitální mapu pohybu lidí.

Schopnost provádět tento druh sledování vyvolává samozřejmě značné obavy o ochranu soukromí. A jako obvykle i u senzorů chůze vědci děsivé možnosti této sledovací technologie schovávají za přínosy v oblasti zdravotní péče. Dále čtěte: Díky nové technologii umí hackeři provádět invazivnější útoky, včetně krádeže textových zpráv a volání z cizího telefonu.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Planeta Merkur je nyní v hledáčku amerických vědců i samotné NASA

Dům a zahrada

Využijte letní truhlíky i květináče a vytvořte si krásné podzimní dekorace. Hezké květinové aranžmá...

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Zavřít reklamu