Tajný bezpilotní raketoplán přistál na Zemi. Experimentální stroj strávil ve vesmíru přes dva roky

Experimentální raketoplán přistál po více než dvou letech na Zemi
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Letectví 
31. října 2019 06:53 / Internet
  9   1
Mise tajného experimentálního letounu X-37B je po 25 měsících u konce. Americký bezpilotní raketoplán strávil na oběžné dráze dva roky a jeden měsíc. Během tohoto tajného vesmírného projektu USA testovaly řadu nových technologií.

Po více než dvou letech strávených na oběžné dráze se na Zemi vrátil experimentální raketoplán X-37B, který během své mise plnil celou řadu tajných úkonů. V nědeli ráno stroj úspěšně přistál v Kenedyho vesmírném středisku na Floridě.

NASA si s myšlenkou bezpilotního raketoplánu, který by mohl strávit dlouhou dobu na oběžné dráze, pohrávala již v 90. letech. Cílem bylo především vytvořit levnější alternativu k drahému programu Space Shuttle. Díky absenci posádky by totiž let byl nejen mnohem levnější, ale letoun by na oběžné dráze mohl strávit mnohem více času.

V roce 1999 vybrala NASA společnost Boeing pro vývoj bezpilotního kosmického raketoplánu na základě dřívějšího projektu Boeing X-40. Výsledkem byl experimentální kosmický letoun X-37B, který poprvé vzlétl do vesmíru v roce 2010. Za tuto dobu má za sebou celkem pět misí, přičemž poslední z nich trvala rekordní dva roky a jeden měsíc, po které byl raketoplán ve vesmíru kde prováděl tajné operace.

Podle americké armády byly během mise raketoplánu testovány nové technologie jako například pokročilé navigační systémy, nebo elektromechanické systémy řízení. Raketoplán údajně splnil všechna očekávání a potřebné úkony. Většina úkolů, které raketoplán ve vesmíru plnil, však stále zůstává v utajení.

Americké letectvo údajně disponuje dokonce dvěma malými raketoplány X-37B, a každý z nich už má za sebou celou řadu misí. Raketoplán, který měří na délku jen necelých devět metrů, získává ve vesmíru energii díky solárním panelům. Původně byl raketoplán navržen tak, aby mohl na oběžné dráze strávit 250 dnů. Během poslední mise byla tato doba více více než ztrojnásobena.  Dále čtěte: (Již za tři roky by měl na Měsíci přistát robot NASA. Bude hledat důležitou surovinu).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Měsíc narušuje náš spánek. Vědci v nové studii potvrdili, že lunární cykly na nás opravdu mají vliv

Dům a zahrada

Staré dobré hašené vápno. Výborně ochrání stromy před mrazy

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu