Z japonského vrtulníkového torpédoborce je po úpravách letadlová loď pro americké stíhačky

 Vojenství 
26. července 2021 08:52 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Loď Izumo se po modifikacích vrátila do svého domovského přístavu Japonský foto spotter @Alsace_class (volný zdroj)
Lodě třídy Izumo slouží v japonském námořnictvu především jako vrtulníkové torpédoborce, jejichž primárním úkolem je protiponorkové hlídkování. To už ale neplatí. Jedna z lodí totiž nyní byla upravena tak, aby uvezla americké stíhačky F-35.

Úpravy trvaly rok a tři měsíce a zřejmě jde teprve o první fázi. Přesto se loď vrátila do svého domovského přístavu Yokosuka upravená tak, aby na své palubě uvezla stíhačky F-35.

Z torpédoborce bude letadlová loď

Druhá fáze úprav je totiž naplánována na konec roku 2024, kdy proběhne další plánovaná údržba. V této druhé modifikaci se změní tvar přídě lodi Izumo ze současného lichoběžníkového tvaru na obdélníkový tvar, aby se vše přizpůsobilo stíhačkám F-35B. A plánují se také další změny vnitřních prostor lodi.

Podobnou úpravou projde také sesterská loď Kaga. Modifikace Kaga je naplánována na konec letošního roku. Kromě toho bude většina dvoustupňových modifikací pro Izumo implementována v jediné modifikaci u lodi Kaga, kde ale všechny změny proběhnou najednou.

Japonsko chystá velkou letku F-35

Japonsko sice v současné době vyvíjí vlastní nové stíhačky, ale koupilo také celkem 42 amerických strojů F-35. Do roku 2023 bych jich mělo dostat celkem osmnáct.

Japonský ministr obrany Nobuo Kishi už oznámil výběr letecké základny Nyutabaru v prefektuře Mijazaki v Kjúšú v jihozápadním Japonsku jako místo pro jejich nasazení. Základna se nachází v těsné blízkosti jihozápadních ostrovů včetně Okinawy, další základny jsou v prefektuře Hirošima, která je domovským přístavem lodě Kaga, z čehož plyne plán na ostrovní obranu a spolupráce s oběma modifikovanými loděmi.

Plný provoz stíhaček F-35B u japonských vzdušných sil však nebude zahájen ještě řadu let. Do té doby budou stroje používány právě na lodi Izumo. Očekává se proto, že F-35 budou na Izumo sloužit k tomu, aby se japonské vzdušné síly naučily s americkými stroji zacházet, než ze stíhaček utvoří samostatnou letku. Dále čtěte: Vypadá jako UFO, ale je to nový americký bombardér B-21.

Zdroj: Navalnews.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...