Vypadá jako UFO, ale je to nový americký bombardér B-21

 Letectví 
13. července 2021 17:49 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Elegantní stroj unese i tu největší jadernou bombu US Air Force
Americké letectvo ukázalo novou animaci svého přísně tajného bombardéru B-21 Raider. Vypadá skutečně mimozemsky, ale to není to jediné, čím se liší od svého staršího předchůdce B-2 Spirit.

Zatímco bombardér B-2 Spirit vypadal jako stroj s netopýřími křídly, B-21 připomíná spíše UFO. Ale nejen designem, nýbrž především technologicky se od legendárního B-2 značně liší.

Bomby, špionáž i elektronický úder

Nové snímky ukazují zapuštěné přívody vzduchu a zjednodušenou zadní hranu. Ale co dalšího lze z fotek vyčíst? Jednou z novinek je nos stroje, který je rovnější a o něco delší než klesající nos B-2. Druhou novinkou je zvláštní konfigurace čelního skla, ve které vnější čelní skla vypadají jako husté obočí.

Letectvo také vydalo aktualizovaný informační list pro B-21, který stroj popisuje jako součást větší rodiny systémů pro konvenční úder na dlouhé vzdálenosti, a to včetně zpravodajství, sledování a průzkumu, elektronického útoku, komunikace a dalších schopností.

Podle zveřejněného seznamu Raider může nést rovněž poměrně rozmanitou směsici munice. Výbava zcela jistě bude zahrnovat Joint Air to Surface Standoff Munition (JASSM), které bombardéry B-1 Lancer nedávno použily proti cílům v Sýrii, zatímco zbraně s přímým útokem by zahrnovaly GPS-Guided Joint Directed Attack Munition (JDAM).

Kromě této základní výbavy bombardér B-21 Raider bude schopen nést jak řízené střely dlouhého doletu, tak jaderné bomby pro volný pád. Raider pojme jak novou řízenou střelu s dlouhým dosahem Stand Off Off, tak termonukleární bombu B61-12 a nejsilnější termonukleární zbraň v inventáři americké armády, tedy bombu B83 o výkonu 1,2 megatuny.

Jméno bombardéru je připomínkou druhé světové války

B-21 Raider je pojmenován po legendární skupině letců, která si říkala Doolittle’s Raiders a která v počátcích druhé světové války vystartovala s bombardéry B-25 Mitchell z paluby letadlové lodi USS Hornet a v Japonsku zasáhla několik cílů jako odplatu za Pearl Harbor.

Letectvo plánuje, že B-21 nahradí bombardéry B-1 a B-2 od konce tohoto desetiletí. Letadel má mít ve své letce nejméně stovku, ale zřejmě jich v dalších letech bude mít mnohem více. Vzhledem k vyostřené situaci s Ruskem a Čínou zřejmě budou plně naložené bombardéry potřebné jako jaderný strašák, stejně jako tomu bylo v dobách studené války. Dále čtěte: Satelitní snímky odhalily, že Čína staví daleko od civilizace mohutnou leteckou základnu.

Zdroj info: Military.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Cameron Diaz je po osmi letech bez Hollywoodu zpátky. Vrátí se do pokračování slavné komedie Prázdniny

Styl

ADHD je diagnostikováno častěji chlapcům. Dívky jej totiž umí lépe ukrýt

Tech

Čína uprostřed občanských nepokojů znovu chrastí zbraněmi. Má nové ponorkové střely, které doletí až...