Nový satelit amerických vesmírných sil se dostal do vesmíru z letadla

 Letectví 
18. června 2021 21:29 / Mirka Malá
  0   0
📷
2 fotografie v galerii
Raketu se satelitem vypustilo na oběžnou dráhu běžné dopravní letadlo Northrop Grumman
V polovině června vypustily americké vesmírné síly nový satelit shromažďující zpravodajské informace z letecké základny Vandenberg, která se nachází podél pobřeží jižní Kalifornie. Samotný tajný satelit je však jen jedním malým kouskem zajímavého příběhu.

Celá mise označovaná jako TacRL-2 se při vypuštění satelitu do vesmíru spoléhala na Pegasus XL, okřídlenou raketu, která je přepravována ve vzduchu dopravním letadlem. V tomto případě ji neslo komerční dopravní letadlo Lockheed L-1011 Tristar přezdívané Stargazer.

Vesmírné síly se snaží o rychlé a nezávislé starty

Vše je totiž součást úsilí vesmírných sil o decentralizaci startů do vesmíru, generování misí v kratším čase, a to vše bez nutnosti tradiční odpalovací rampy.

USA mají jen několik specializovaných zařízení pro vypouštění kosmických lodí, která se nacházejí v Kalifornii a na Floridě. Tato zařízení by byla vysoce prioritními cíli v případě války a snadno napadnutelná. To by mohlo komplikovat starty amerických vesmírných projektů, což by mimo jiné bránilo i rozmístění nových vojenských satelitů. Cílem TacRL-2 je tak snížit závislost vesmírných sil na tak velkých a zranitelných základnách.

Dopravnímu letadlu přitom stačí jen obyčejná dráha

Model okřídlené rakety Pegasus XL potřebuje fakticky jen upravené dopravní letadlo, které odstartuje z jakékoliv obvyklé dráhy. Poté letoun stoupá do nadmořské výšky 12 tisíc metrů a tam vypustí raketu Pegasus.

Start ve vysoké nadmořské výšce umožňuje raketě Pegasus vynechat klasickou startovací fázi a snadněji a levněji se dostane na oběžnou dráhu Země. Toto použití dopravních letadel jako systému pro vypouštění raket do vesmíru by vesmírným silám umožnilo provádět starty z téměř jakéhokoliv provozuschopného letiště.

Podle šéfa vesmírných operací generála Jay Raymonda bylo sekundárním cílem TacRL-2 "urychlit plánování a provedení startů."

O samotném satelitu, který nakonec raketa vypustila do vesmíru, se toho ví jen opravdu málo. S největší pravděpodobností jeho schopnosti zahrnují detekci, katalogizaci a monitorování uměle vytvořených objektů ve vesmíru od oběžné dráhy vesmíru až po satelity potenciálních protivníků. Takže pravděpodobně disponuje schopností pozorovat jiné satelity. Dále čtěte: Nové drony nahrazují tankovací letouny. Takhle dokáží natankovat letící stíhačku.

Zdroj info: news.northropgrumman.com

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Madonnina dcera Lourdes promluvila o tom, proč se od své slavné matky distancovala hned po střední škole a...

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Dům a zahrada

Zazimování levandule. Pozor si dejte hlavně na stonky

Zavřít reklamu