Americké letectvo oficiálně oznámilo jméno své nové generace stíhačky F-15

 Letectví 
12. dubna 2021 06:10 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Nový Eagle je moderní stíhačkou nové generace U.S. Air Force, Foto Tech. Sgt. John McRell
Americké letectvo oficiálně oznámilo jméno své nové generace stíhačky F-15 Eagle a všechny zklamalo. Název nové stíhačky je totiž opravdu nudný.

Nová stíhačka F-15EX se totiž bude jmenovat Eagle II, což rozesmutnilo nejen fanoušky armádních stíhaček, ale i samotné vojenské piloty.

F-15EX je přitom skvělý stroj

Je škoda, že Eagle II je tak nevýrazné jméno, protože F-15EX je opravdu působivé letadlo. Stíhačka je doslova generačním skokem nad rámec stávajících F-15 v inventáři letectva.

Název Eagle II navazuje na Lightning II, stíhač známý také jako F-35 Joint Strike Fighter. Ale ani tento název se příliš neuchytil. Mnoho leteckých nadšenců dává přednost zjednodušenému názvu F-35 nebo Joint Strike Fighter.

Dnes se stíhací inventář letectva skládá ze strojů F-16 Fighting Falcon, F-15C Eagle, F-35 Lightning II, F-15 Strike Eagle, F-22 Raptor a F-15 Eagle II, což znamená, že dvě ze šesti stíhaček mají ve svém názvu tzv. pokračování.

Co všechno Eagle II umí

F-15EX může nést téměř dvě desítky raket vzduch-vzduch, ale také vzduch-země, jako jsou laserem naváděné bomby Paveway, a satelitně naváděné zbraně JDAM.

Letoun má také schopnost nést budoucí hypersonické zbraně a je vybaven novým radarem AN/APG-82, integrovanou soupravou pro elektronický boj, systémem Eagle Passive/Active Warning and Survivability System, vylepšeným ovládáním fly by wire a plně digitálním kokpitem s plochými obrazovkami a dotykovými panely.

Tato nová várka stíhaček F-15 by mohla snadno sloužit po dobu 35 let, což by znamenalo, že se stíhačky Eagle jako celek mohou stát nejdéle nepřetržitě sloužícími stroji všech dob s celkovou dobou služby 82 let. Dále čtěte: Americké námořnictvo odhalilo plány na svůj nový stíhač. Tryskové letadlo bude létat po boku robotických strojů.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Nový trend v boji proti vráskám je bezbolestný a levnější než botox. Poznejte metodu face tape

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu