Rusko vystřelilo svoji hypersonickou raketu Zirkon. Dosáhne neuvěřitelné rychlosti

Střela dokáže nést i jadernou hlavici
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Vojenství 
23. července 2021 14:09 / Russian Ministry of Defense
  0   0
Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo záběry z testu svého hypersonického zbraňového systému Zirkon. Raketa je navržena k útoku na lodě a na pozemní cíle a létá rychlostí téměř Mach 7.

Zirkon, stejně jako všechny hypersonické zbraně, umožňuje rychle ničit cíle, zatímco nepřátelská obrana nestačí adekvátně reagovat.

Superrychlá raketa vyletěla z fregaty

Fregata ruského námořnictva admirál Gorškov vypustila před několika dny testovací raketu v Barentsově moři. Raketa byla namířena na pozemní cíl vzdálený 350 kilometrů a ruské ministerstvo obrany tvrdí, že raketa dosáhla rychlosti "asi Mach 7“. Rusové mají rovněž údajně v plánu těmito střelami vybavit svoje válečné lodě a ponorky. Jiné vojenské zdroje nicméně tvrdí, že Zirkon dokáže letět i rychlostí Mach 9.

Podle dostupných záběrů z testu Zirkon vypálí z raketového sila. Po odpálení rakety  korigují stoupání střely z úhlu 90 stupňů na úhel 70 stupňů ve směru cíle a poté vyhoří a spadnou do moře. Samotná střela pak vystoupá do nadmořské výšky, kde je vzduch řidčí a je tam tedy i menší tření vyvolávající teplo, než se pravděpodobně snese na svůj cíl.

Zirkon unese i jadernou hlavici

Zirkon je taktická zbraň určená k odpalu z válečných lodí a ponorek. Střela má údajně maximální dolet 1 000 kilometrů. Jedním z hlavních cílů pro Zirkon je letadlová loď spojenců z NATO, přičemž nadzvuková střela rakety dává napadené straně jen opravdu málo času na to, aby ji protivzdušná obrana zničila.

Raketa může nést rovněž jadernou hlavici a představuje skutečně velkou hrozbu. Nicméně obrana letadlových lodí na moři je velmi propracovaná a není jednoduché ji zničit i s tak rychlou zbraní. Dále čtěte: I amatéři mohou sledovat vojenské základny z vesmíru. Poradíme jak.

Zdroj: WikipediaPopular Mechanics.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Měsíc narušuje náš spánek. Vědci v nové studii potvrdili, že lunární cykly na nás opravdu mají vliv

Dům a zahrada

Staré dobré hašené vápno. Výborně ochrání stromy před mrazy

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu