Nejnebezpečnější ponorky světa. První místa žebříčku zabraly americké ponorky třídy Ohio

Americké ponorky třídy Ohio zabraly první čtyři místa
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Vojenství 
31. října 2020 08:12 / US NAVY
  19   12
Na světě je aktuální seznam nejnebezpečnějších ponorek. Ty za tímto účelem byly hodnoceny podle své výzbroje, tedy především podle raketového a torpédového arzenálu.

Nový seznam 49 nejnebezpečnějších ponorek světa zahrnuje velké útočné ponorky, ale také některé z těch nejmenších. V žebříčku se tak objevují jak americké ponorky třídy Ohio, z nichž každá může zasypat protivníka až 154 řízenými střelami, tak některá plavidla původně postavená během druhé světové války a dokonce i malé ponorky navržené Íránem a Severní Koreou.

Nejnebezpečnější je Ohio

První čtyři místa žebříčku patří ponorkám třídy Ohio s řízenými střelami. Tyto ponorky, původně určené k přepravě až 24 balistických střel s jadernou hlavicí Trident, ale nyní místo jaderných střel nesou útočné střely Tomahawk. Čtyři předělané lodě třídy Ohio nyní mohou nést neuvěřitelných 154 raket Tomahawk, což je absolutní současný rekord.

Na seznamu je ale také několik nových ponorek, včetně ruských ponorek s řízenými střelami třídy Severodvinsk, které mají celkem 72 střel a nechybí ani britské ponorky třídy Astute se 44 zbraněmi. Seznam obsahuje několik zvláštních plavidel, včetně dvou tchajwanských ponorek třídy Guppy, které byly původně postaveny během druhé světové války. Na jiném místě seznamu jsou také menší ponorky, které nejsou zaoceánské, jako je íránská Fateh.

Velikost nerozhoduje

Velikost ponorky skutečně není všechno, a tak jsou v novém žebříčku i některé z nejmenších ponorek světa. Vlastně je tam jedna maličká pokorka třídy Yono, která doopravdy potopila nepřátelskou válečnou loď. V březnu 2010 zaútočil jeden z pěti severokorejských strojů Yono na jihokorejskou korvetu Cheonan, potopil ji a zabil 46 námořníků.

Yono, česky Losos, je jen necelých 30 metrů dlouhá ponorka, která je vybavena pouze dvěma torpédomety. Přesto se jí podařilo potopit válečnou loď, která byla podstatně větší než ona, a navíc se jí podařilo po útoku z bojiště úspěšně zmizet.

Nutno ale dodat, že žebříček nehodnotí všechna kritéria. Nezahrnuje například kvalitu a účinnost torpéd a střel, které se dost liší. Seznam neřeší ani celkovou účinnost ponorek. Například dvě tchajwanské ponorky třídy Hai Shih z druhé světové války jsou na seznamu na 11. místě, ale pouze na základě jejich 10 torpédometů a 14 torpéd. Dnešní ponorky mají obvykle jen o polovinu méně torpédometů, ale dvakrát tolik torpéd a raket. Dále čtěte: Nová japonská ponorka pluje na lithium-iontové baterie a je přizpůsobena ženám.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Měsíc narušuje náš spánek. Vědci v nové studii potvrdili, že lunární cykly na nás opravdu mají vliv

Dům a zahrada

Staré dobré hašené vápno. Výborně ochrání stromy před mrazy

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu