Rusko ztratilo unikátní vesmírné zařízení. Bylo na palubě porouchané rakety Sojuz

 Letectví 
13. října 2018 13:15 / Lukáš Bauer
  16
📷
1 fotografie v galerii
Noční start ruské rakety Sojuz MS-10 Internet
Během čtvrtečního neúspěšného startu ruské rakety Sojuz, která mířila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), byl ztracen i drahý náklad. Mezi přístroji na palubě, určených pro výzkum na stanici, byl také unikátní bioprinter, který měl sloužit pro pokusy s výrobou biologických materiálů ve vesmíru.

Ve čtvrtek došlo během startu nové rakety Sojuz-FG k fatální závadě, která znemožnila dosažení Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) jak posádce, tak nákladu, který se na palubě vesmírné lodi Sojuz MS-10 nacházel.

Mezi drahými vesmírnými přístroji byl také unikátní bioprinter, který měl ve vesmíru zajišťovat výrobu biologických materiálů. Přístroj byl vůbec první svého druhu a jeho ztráta je pro vesmírný výzkum velice bolestná.

Toto unikátní zařízení bylo spolu s dalšími přístroji v modulu, který kompletně shořel v atmosféře Země. Podle původních plánů se měl ruský kosmonaut Alexej Ovčinin s pomocí bio tiskárny pokusit vypěstovat malé vzorky lidské chrupavky a štítné žlázy hlodavců.

Raketa Sojuz-FG nebyla schopna vynést kosmickou loď Sojuz MS-10 s novou posádkou pro ISS na oběžnou dráhu kvůli ztrátě výkonu, která byla způsobena chybným oddělením jednoho z pomocných stupňů nosné rakety. Kosmonautům se podařilo evakuovat v záchranném modulu.

Podle dosavadního průběhu vyšetřování byl na vině vadný kyslíkový ventil, který má v klíčovém momentu oddělování oddálit pomocný modul od hlavního raketového stupně. Pomocný stupeň tak zasáhl centrální jednotku a poškodil ji.

Tuto mimořádnou situaci vyšetřuje zvláštní komise státní agentury Roskosmos. Až do vyjasnění příčin havárie Rusko pozastavilo všechny pilotované lety k ISS. Nosná raketa Sojuz je přitom jediným certifikovaným prostředkem, určeným k letům na ISS. Dále čtěte: (Australská observatoř uprostřed pustiny zachytila záhadné signály).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Kostka se vrací na televizní obrazovku

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...