Ruské raketě Sojuz se roztrhl jeden z motorů. Posádka v modulu přistála zpět na Zemi

Raketa Sojuz měla problémy už v minulosti
 Letectví 
12. října 2018 09:09 / Internet
  0   0
Ruská raketa Sojuz, která od počátku přepravuje posádku k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), měla vážnou poruchu. Během oddělování prvního stupně se roztrhl jeden z motorů, raketa ztratila potřebný výkon a byl zahájen záchranný program pro navrácení posádky zpět na Zemi. Kosmonauté tak přistáli v modulu v kazašské stepi, kam pro ně doletěl armádní vrtulník.

Ruská raketa Sojuz s posádkou na palubě se během čtvrtečního startu ocitla na pokraji havárie, když se roztrhl jeden z urychlovacích stupňů. Operátoři ihned raketu nastavili do nouzového režimu, který má jediný cíl - dostat posádku zpět na Zemi, a to se naštěstí povedlo.

Sedm minut po startu došlo podle agentury Roskosmos k závadě při oddělování prvního stupně rakety. Podle prvotních informací se rozlomil jeden z urychlovacích stupňů a posádka cítila velice silné vibrace. Následně bylo zjistěno, že raketa nemá dostatečný výkon na dosažení oběžné dráhy a ihned bylo zahájeno nouzové přistání.

Kosmická loď Sojuz MS-10 měla na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS dopravit dva nové členy posádky – ruského kosmonauta Alexeje Ovčinina a amerického astronauta Nicka Hagueho – a také množství zásob i vědeckých experimentů.

Atsronauté přistáli v kazašské stepi přibližně dvacet kilometrů od města Jezkazgan. Posádka vesmírné lodi přečkala celý incident bez zranění. Ruská kosmická agentura Roskosmos zveřejnila také záběry posádky po jejím návratu, ze kterých bylo zřejmé, že je v pořádku. 

Po zjištění závady velení mise oznámilo, že se posádka pokusí o návrat na Zemi po balistické dráze, jelikož ostrý sestup znamená velké riziko. Při tomto typu sestupu je posádka vystavena neuvěřitelnému přetížení až 7 G. Astronauté byli celou dobu ve spojení s velením mise a k místu dopadu okamžitě vyrazili záchranné vrtulníky.

Experti k incidentu uvedli, že bude pravděpodobně způsoben rozlomením jednoho z urychlovacích bloků, který navíc narazil do pláště rakety a mohl ho poškodit. Tato skutečnost je při misi s posádkou na palubě velice závažná a je štěstí, že záchranný systém Sojuzu zafungoval správně. Dále čtěte: (Americká společnost představila nedílnou součást budoucí vesmírné základny Deep Space Gateway).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Šokující objev. Venuše může procházet podobným biologickým vývojem jako Země před miliardami let

Dům a zahrada

Abyste docílili krásných květů na jaře, musíte se o okrasnou zahradu na podzim dobře postarat

Cestování

Poznejte fascinující zemi divoké přírody, kouzelných vyhlídek a nezapomenutelných zážitků

Zavřít reklamu