Poprvé v historii se sonda přiblíží k povrchu Slunce. Přelomová mise startuje již příští víkend

 Letectví 
06. srpna 2018 08:04 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Sonda americké NASA bude zkoumat korónu Slunce Internet
Parkerova solární sonda americké NASA se příští týden vydá na několikaletou cestu ke Slunci. Během mise, v rámci které se budou vědci snažit objasnit, proč má koróna (jasně zářící okolí Sluce) řádově vyšší teplotu, než jaká je na jeho povrchu, se poprvé v historii přiblíží pozemská technologie k naší mateřské hvězdě.

Americký Národní úřad pro letectví již před lety rozhodl realizovat vesmírnou misi, která by objasnila, jak fungují procesy uvnitř Slunce a také původ rozdílů teplot na povrchu a v koróně. Koróna, tedy oblast sahající do vzdálenosti několika milionů kilometrů kolem Slunce, má totiž několikanásobně vyšší teplotu, než jaká je na slunečním povrchu.

Po letech příprav NASA oznámila první termín vypuštění Parkerovy sondy do vesmíru na sobotu 11. srpna v 03:48 místního času (09:48). NASA si od mise slibuje také to, že vědci budou moci lépe předpovídat solární bouře, které mohou poškodit pozemské rozvodné sítě či rušit satelitní navigaci.

Během této náročné mise lidstvo poprvé vysílá do vesmíru zařízení, které pronikne do sluneční koróny. Dosud největšího přiblížení dosáhne sonda v závěru roku 2024, kdy se dostane na vzdálenost 6,2 milionu kilometrů od povrchu Slunce. Stávající rekord drží sonda Helios 2, která se ke Slunci přiblížila na vzdálenost 41,9 milionu kilometrů.

Parkerova sonda je vybavena speciální tepelnou ochranou, protože bude muset vydržet teploty kolem 1370 stupňů Celsia. Díky uhlíkovému tepelnému štítu by ale podle expertů teplota uvnitř zařízení neměla přesáhnout 30 stupňů Celsia.

Přestože teploty v koróně dosahují až několika milionů stupňů, průlet korónou je možný. V tomto prostředí je totiž velmi nízká hustota částic, což znamená menší přenos tepla na sondu. Odborníci NASA to přirovnávají k vložení ruky do rozpálené trouby, což je oproti ponoření ruky do hrnce s vroucí vodou snesitelné.

Do kosmu vynese sondu raketa Delta IV Heavy, která patří k nejvýkonnějším vesmírným nosičům současnosti. Optimální období pro start sondy potrvá do 19. srpna, ale díky alternativním letovým trajektoriím bude možné odletět až do 23. srpna. Pokud se odstartovat v srpnu nepodaří, další startovací okno bude plánováno až na příští rok. Dále čtěte: (Čína bude brzy schopna zasáhnout a zničit jakýkoliv satelit na oběžné dráze).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda