Boeing zkracuje vzdálenosti mezi kontinenty. Představil svůj dopravní hypersonický letoun

Hypersonický letoun zvládne cestu z New Yorku do Londýna za dvě hodiny
 Letectví 
30. června 2018 09:19 / Boeing
  5   1
Americká společnost Boeing představila svůj koncept hypersonického letounu, který dokáže zkrátit zaoceánské lety na maximálně tři hodiny. Letoun, který ještě nedostal oficiální jméno, společnost představila na konferenci Amerického úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Výrobce dopravních letounů Boeing představil první prototyp hypersonického letounu. Nová éra hypersonických letounů, však přijde nejméně za dvacet let. Přesto již dnes letecké společnosti usilovně pracují na vývoji strojů, které budou extrémně rychlé a především komfortní pro přepravu cestujících.

Podle vyjádření Boeingu bude letoun dosahovat rychlosti Mach 5. Díky tomu dokáže překonat cestu mezi kontinenty během dvou až tří hodin. Podle společnosti by mohl letoun cestovat ještě mnohem rychleji, Mach 5 je ale dostatečná rychlost pro přepravu takřka po celém světě a o zvyšování rychlosti se zatím neuvažuje.

Společnost také uvedla, že pro překonání hypersonické rychlosti nad 6 100 kilometrů za hodinu by vyžadovalo kompletní změnu v konstrukci letounu stejně jako použití speciálních materiálů a motorů.

Celý letoun od Boeingu by měl být vyroben z titanu a bude využívat technologii spojující výhody proudového a náporového motoru. Společnost také uvedla, že letoun bude střední velikosti, tedy o mnoho menší než například Boeing 737.

Při vývoji letadla bude výrobce dbát zejména na komfort cestujících. Letadlo by tak mělo létat v letové hladině až 29 000 metrů, kde je natolik řídký vzduch, že vibrace budou naprosto eliminovány. Běžné dopravní lety se pohybují ve výšce okolo 10 600 merů.

Vývojem hypersonických technologií se Boeing zabývá nejen v souvislosti s dopravou, ale vyvíjí také armádní letadla. Nedávno byla zveřejněna zpráva o nástupci legendárního letadla Black Bird (čtěte: Boeing představil nástupce legendy. Bojový letoun pětkrát rychlejší než zvuk).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Měsíc narušuje náš spánek. Vědci v nové studii potvrdili, že lunární cykly na nás opravdu mají vliv

Dům a zahrada

Staré dobré hašené vápno. Výborně ochrání stromy před mrazy

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu