SpaceX má konkurenci. Do vesmíru poprvé vzlétla čínská soukromá raketa
První čínská soukromá raketa s názvem OS-XO dokáže na oběžnou dráhu ve výšce 800 kilometrů vynést náklad o váze sto kilogramů za pomoci motorů na tuhé palivo. Jedná se o revoluční počin, protože je to vůbec poprvé v historii, kdy do vesmíru vstoupila technologie, jejíž vývoj nebyl v režii státu.
„Vypuštění rakety OS-XO, vyvinuté soukromou firmou OneSpace Technology se sídlem v Pekingu, je prvním případem, kdy nestátní čínská raketa úspěšně vstoupila na orbitu,“ uvedla k události agentura Nová Čína.
Čínská soukromá firma OneSpace byla založena v roce 2015 a je často přirovnávána k americké společnosti SpaceX podnikatele Elona Muska v jejích začátcích.
„Toto je první raketa vyvinutá a postavená výhradně s využitím domácích technologií,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Šu Čchang.
Světoví experti ale na produkt čínské soukromé firmy pohlížejí skepticky a vyjadřují pochybnosti nad tím, že by celá raketa byla dílem pouze OneSpace. Pochybnosti panují také nad dobou, kterou údajně OneSpace strávila na vývoji rakety. Uvedla totiž tři roky, jiným společnostem ale vývoj a testování běžně zabere i dvakrát tak dlouhou dobu.
Čína se po někdejším Sovětském svazu a po Spojených státech v roce 2003 stala teprve třetí zemí, která dokázala vlastními silami vynést na oběžnou dráhu člověka. Čína chce mít také brzy ve vesmíru stálou orbitální stanici. O svou předchozí stanici, která nedávno vstoupila do atmosféry Země, přišla před několika lety díky ztrátě spojení (čtěte: Čínská vesmírná stanice se řítí k Zemi. Trosky nás zasáhnou během několika týdnů).