Zajímavý projekt na městskou dopravu. Létající taxi na elektřinu

Létající taxi Cora s kolmým startem a přistáním od společnosti Kitty Hawk
 Letectví 
09. května 2018 11:15 / Kitty Hawk
  0   0
Auta na elektrický pohon se už stala běžnou součástí našeho života. Vývoji tohoto druhu pohonu se věnuje stále více výrobců a dojezdy elektrických automobilů se výrazně prodloužily. Nicméně letadlo na elektrický pohon je zatím stále vzácnost.

Ale i v této oblasti existuje výzkum a vývoj. Například čínská společnost eHang vyvíjí elektrický dron pro přepravu cestujících, Airbus uskutečnil v zimě úspěšný let s bezpilotním létajícím autem a na vývoji bezpilotního létajícího auta pracuje i Uber ve spolupráci s NASA.

A nyní se do této skupiny vývojářů zařadila i společnost spoluzakladatele Googlu Larryho Page. Společnost Kitty Hawk, kterou založil, představila létající taxík na elektrický pohon s kolmým vzletem a přistáním. Projekt nazvaný Cora se vyvíjel na Novém Zélandě. Stroj označený eVTOL (zkr. Angl. Electric Vertical Take Off and Landing), tedy elektrické vozidlo s vertikálním vzletem a přistáním dokáže na jedno nabití uletět až 100 kilometrů.

Stroj však zatím nelze nasadit do ostrého, či alespoň testovacího provozu, protože společnost zatím nezískala potřebné povolení leteckého úřadu. O jiném unikátním projektu moderní dopravy jsme informovali v tomto článku.

Odborníci se shodují na tom, že vyvinout dopravní prostředek s podobnými parametry a elektrickým pohonem není vůbec jednoduché. Navrhnout systém otočných vrtulí, který koordinuje pohyb letadla a umožňuje jeho kolmý vzlet a přistání, vyžaduje tisíce hodin vývoje. Pokud navíc takový dopravní prostředek nepoužívá spalovací motor ale pouze baterie, je tato výzva ještě náročnější. A aby toho nebylo málo, vozidlo má být plně autonomní, i když na jeho provoz by měl dohlížet přísedící pilot.

Kromě Nového Zélandu, který na úrovni vlády podporuje ekologickou formu dopravy, mají velký zájem o letecké taxi také Dubaj a Spojené arabské emiráty.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Učebnice anatomie čekají změny. Vědci našli v lidském těle nový orgán

Dům a zahrada

Dřívka od nanuků nevyhazujte. Vychytávky, jak je můžete doma využít

Cestování

Chcete poznat úplně jinou Itálii? Zajeďte si na jih do Kalábrie

خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn