NASA plánuje stavbu unikátního přístroje. Může zachránit život kosmonautům

Unikátní vesmírná GPS se bude orientovat podle pulsarů
 Letectví 
21. dubna 2018 10:28 / Internet
  2   0
Americká NASA začala s vývojem unikátního systému GPS určeného pro vesmír. Orientovat se bude za pomoci zvláštních hvězd, takzvaných pulsarů. Podle odborníků a inženýrů NASA může tento přístroj výrazně usnadnit navigaci ve vesmíru a zachránit kosmonaty ztracené v prostoru.

Hlavní výhodu nové vesmírné GPS navigace (Galactic positioning system) vidí její konstruktéři v tom, že na rozdíl od současných navigačních systémů tento nemusí komunikovat se Zemí. Spojení s domovskou planetou se totiž může z nejrůznějších důvodů přerušit.

Systém by také měl být vybaven nouzovou zálohou pro astronauty. „Pokud by posádka ztratila kontakt se Zemí, měla by u sebe na palubě autonomně fungující navigační systém,“ uvedl expert NASA Zaven Arzoumanian.

Největší problém představují současné navigace využívané ve vesmíru zejména v případě pilotovaných misí. Pokud se spojení se vzdálenou lodí přeruší, astronauti by se ocitli v nesnadné situaci a jen obtížně by hledali cestu domů, třeba při návratu z Marsu.

Systém bude moci také navádět sondy na oběžnou dráhu kolem měsíců vzdálených planet, místo pouhého průletu kolem zkoumaného tělesa. V současné době je prakticky nemožné provádět manévry, které by navigátoři potřebovali k uvedení aparátů na oběžnou dráhu kolem těles v hlubokém vesmíru. Není totiž možné zjistit polohu kosmických přístrojů s přesností potřebnou ke včasnému zapínání manévrovacích motorů.

NASA chce pro galaktické navigace využívat milisekundových pulsarů, neuvěřitelně rychle rotujících neutronových hvězd, které do vesmíru vystřelují rentgenové záření s pravidelností větší než u nejpřesnějších atomových hodin.

Novinka tak může spolu s vývojem dalších technologií znamenat zásadní průlom při dobývání vzdálených světů a vesmíru. Usnadnit by mohla také budování vesmírných základen jako té, kterou plánují postavit na Měsíci. Inženýři také pracují na vesmírných reaktorech, které budou moci dodávat základnám nepřetržitě elektrickou energii (čtěte: Reaktor pro vesmírné základny dokáže bez přestávky dodávat energii až deset let).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Učebnice anatomie čekají změny. Vědci našli v lidském těle nový orgán

Dům a zahrada

Dřívka od nanuků nevyhazujte. Vychytávky, jak je můžete doma využít

Cestování

Chcete poznat úplně jinou Itálii? Zajeďte si na jih do Kalábrie

خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn