Doprava nákladů do vesmíru roste. Francie staví novou nákladní raketu Ariane

 Letectví 
02. března 2018 11:44 / Karel Kovka
  0
📷
2 fotografie v galerii
Předchůdce nové šestky Ariane 5 Shutterstock
Potřeba vědců dopravovat na oběžnou dráhu Země stále další zařízení určená k průzkumu blízkého i dalekého vesmíru a k nejrůznějším vědeckým experimentům stále roste. A tak komerční společnosti vyvíjejí nové nosiče.

V nedávno postavené montážní hale společnosti ArianeGroup v městečku Les Mureaux nedaleko Paříže začala finální montáž hlavních stupňů nového evropského kosmického nosiče Ariane 6. Jde o dalšího člena v současnosti již široce rozvětvené rodiny nosných raket Ariane, které využívá Evropská kosmická agentura (ESA) na vynášení družic i vesmírných sond.

Nová raketa nabídne vysokou úroveň hospodárnosti a flexibility při pokrývání potřeb klientů společnosti Arianespace, která je celosvětově první společností provozující komerční dopravu nákladů do vesmíru.

V současnosti se v Les Mureaux montuje první exemplář nosiče Ariane 6 se dvěma hlavními stupni na kapalné palivo a pomocnými startovacími raketami na tuhá paliva.

V původních plánech měly být na tuhé palivo i hlavní stupně. Pokud vše půjde dobře, první start Ariane 6 (pravděpodobně již s komerčním nákladem) by se měl uskutečnit  v červenci 2020. Americké společnosti se předhánějí ve stavbě komerčních raket.

Nosič Ariane 6 se bude vyrábět ve dvou verzích - verze A62 bude mít dvě startovací rakety, verze A64 bude mít čtyři takové rakety nazývané v angličtině „booster“. Obě verze mají výšku 63 metrů a průměr tělesa hlavních motorů 5,4 metru. Spodní hlavní stupeň bude obsahovat 140 tun paliva, horní stupeň 31 tun a každý ze dvou nebo čtyř startovacích boosterů ponese 142 tun paliva.

Maximální hmotnost nosiče Ariane 6 při startu bude 860 tun. Verze A62 bude schopná vynést na oběžnou dráhu náklad o hmotnosti až 4.100 kilogramů. Silnější verze A64 pak dokáže dopravit náklad o hmotnosti úctyhodných 20 tun.

Raketa však nebude žádný levný „náklaďák“. Za jeden start nosiče A62 bude společnost Arianespace klientům účtovat 75 milionů eur (téměř 2 miliardy korun)  a za start silnější verze A64 až 90 milionů eur, což při současném kursu činí přibližně 2,295 miliardy Kč.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky