Poblíž Moskvy se zřítilo letadlo s desítkami lidí na palubě. Rozlomilo se možná už za letu

 Letectví 
12. února 2018 07:39 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Antonov An-148 ruských aerolinek havaroval naposledy v roce 2011 Internet
Ruské ministerstvo pro mimořádné události potvrdilo ztrátu civilního stroje Antonov An-148, který se s 71 lidmi na palubě zřítil poblíž Moskvy. Stroj Saratovských aerolinek mířil z Moskvy do Orsku u hranic s Kazachstánem. Tragickou událost nikdo nepřežil.

Podle svědectví očitých svědků se zřítilo hořící letadlo v Ramenském okrese přibližně 80 kilometrů od Moskvy. Ruské ministerstvo následně upřesnilo, že letoun Antonov An-148 havaroval u vesnice Stěpanovskoje asi 130 kilometrů jihovýchodně od Moskvy.

Letoun ruských Saratovských aerolinek převážel 65 pasažérů a 6 členů posádky. Podle dostupných informací tragickou havárii nikdo nepřežil. Záchránáři na místě potvrdili nález těl, která se nacházejí v takovém stavu, že jediná možná identifikace bude možná za pomoci DNA. Na místě působilo 150 záchranářů, hasičů a vyšetřovatelů a asi dvacítka vozidel.

Agentura Interfax uvedla, že letadlo rusko-ukrajinské výroby zmizelo z radaru velmi krátce poté, co opustilo letiště Domodělovo, které patří mezi nejrušnější ruská letiště. Od ztráty radarového kontaktu se již s posádkou nepodařilo navázat spojení.

Některá ruská média spekulovala o teroristickém činu, protože se objevily informace o tom, že letoun se rozpadl již ve vzduchu, což by skutečně naznačovalo výbuch na palubě. Jiná ruská média informovala o tom, že pilot před pádem letadla informoval dispečery o závadě a žádal o nouzové přistání v městě Žukovskij, které se nachází nedaleko místa havárie.

Pravděpodobnému rozlomení stroje za letu nasvědčuje i fakt, že trosky letadla jsou rozesety na ploše přibližně jednoho kilometru čtverečního. Podle záchranářů mohlo být příčinou neštěstí špatné počasí, chyba posádky nebo technický problém. Na závěry je však příliš brzy a více bude známo po prozkoumání záznamu z černých skříněk.

Saratovské aerolinie byly založeny v květnu 1994 a kromě vnitrostátních letů v Rusku obsluhují také mezinárodní charterové lety a spoje mezi různými destinacemi v Arménii a Gruzii. V roce 2015 dostaly aerolinie zákaz provozovat mezinárodní lety poté, co kontrola zjistila, že v kabině se nachází někdo jiný než napsaní členové posádky.

Letoun Antonov An-148 je regionální proudový dopravní letoun vyráběný společností Antonov. Jeho výroba probíhá na Ukrajině a také v ruské Voroněži. Certifikaci o letové způsobilosti získal 26. února 2007. Tento konkrétní letoun byl vyroben v roce 2010 a v provozu byl od roku 2011.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ed Sheeran čelí žalobě. Údajně zkopírovat část své písně Thinking Out Loud ze skladby od Marvina Gaye

Styl

Anna (48): Matka zemřela a sestry jsou náhle kvůli dědictví jako saně

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...