Airbus oznámil možné ukončení výroby své vlajkové lodi A380

 Letectví 
24. ledna 2018 14:16 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
A380 je největším strojem francouzského Airbusu Internet
V minulém týdnu Airbus zveřejnil zprávu, v níž zvažoval ukončení výroby největšího cestovního letadla na světě A380. Společnost uvedla, že bude nucena pozastavit výrobní program, pokud aerolinky Emirates neobjednají další stroje.

Emirates je největším zákazníkem Airbusu v rámci prodejů A380. Prvním zákazníkem, který získal tento legendární stroj, byly v roce 2007 aerolinky Singapore Airlines. Společnosti Emirates byl první Airbus A380 dodán v roce 2008, o devět let později disponuje Emirates již více než stovkou těchto letounů.

Informaci o možném pozastavení výrobního procesu oznámil obchodní ředitel Airbusu John Leahy. Leahy ale také zároveň pro stanici BBC řekl, že věří v dohodu se společností Emirates, která o několik dní později skutečně byla podepsána. Arabské aerolinie jsou totiž jediným odběratelem, který je schopen obrovské letouny odebírat dlouhodobě.

Ve čtvrtek 18. 1. bylo v centrále společnosti Emirates podepsáno Memorandum o porozumění, jehož obsahem je objednávka 36 letadel A380. Všechna letadla, by společnost měla odebrat po roce 2020.

Objednávka v hodnotě 16 miliard dolarů (331 miliard korun) tak zaručila Airbusu pokračování výroby jeho vlajkové lodi. Vzhledem k zájmu i dalších aerolinek Leahy uvedl, že výroba bude pokračovat minimálně do roku 2030.

Airbus dlouhodobě soutěží s americkým Boeingem, kterého v loňském roce porazil v počtu nově získaných objednávek. Boeing ale stále vede v počtu prodaných strojů. Airbus zvýšil dodávky o čtyři procenta na 718 letadel a dosáhl svého rekordu. Boeing prodal loni 763 letadel a udržel si tak již šestý rok v řadě pozici největšího výrobce letadel na světě.

Model A380 je největší cestovní letadlo s dvěma celoplošnými palubami s kapacitou 575 cestujících a doletem 15 200 kilometrů. Největším letadlem světa ale A380 není, tím je Stratolaunch (čtěte: Největší letadlo světa dokončilo důležité pozemní zkoušky).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Turecko 2024: Klenot mezi dovolenkovými destinacemi

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet