Havárie ruské rakety objasněna. Došlo k nepochopitelné chybě

 Letectví 
05. prosince 2017 14:32 / Lukáš Bauer
  10
📷
1 fotografie v galerii
Druhý start rakety z nového ruského kosmodromu Vostochny selhal Internet
Během minulého týdne jsme informovali o selhání ruské rakety, která startovala z nového ruského kosmodromu Vostochny. Nové poznatky z vyšetřování ukazují, že selhání bylo způsobeno špatným nastavením řídícího počítače.

Bezesporu nejhloupější chybou v historii všech vesmírných programů byl neúspěch, který zaznamenala NASA během mise Mars Climate Orbiter v roce 1998. Satelit měl sestoupit na standardní oběžnou dráhu Marsu, ale místo toho vstoupil do jeho atmosféry, začal hořet a rozpadl se na kusy.

Následné vyšetřování zjistilo, že naváděcí software družice, který dodala společnost Lockheed Martin, prováděl výpočty v librách, zatímco řídící software NASA očekával metrické jednotky. Tato bizarní chyba, která poukázala na všudypřítomnost lidského faktoru v jakémkoliv hi–tech prostředí, stála NASA stovky milionů dolarů.

Přestože donedávna bylo velice nepravděpodobné, že někdo v kosmickém odvětví podobně hloupou chybu udělá, Rusko předvedlo něco, co se může s Mars Climate Orbiter měřit.

Ruská kosmická agentura nedávno zahájila druhý start rakety z nového kosmodromu Vostochny, během kterého došlo k podobně bizarnímu selhání. Raketa úspěšně a bez náznaku problému odstartovala, ale jakmile se dostala do horní atmosféry, stala se chyba během zážehu raketového stupně Fregat. Nikdo přesně nevěděl, co se stalo a Rusové spustili pečlivé vyšetřování.

Přestože vyšetřování stále pokračuje, pravděpodobným závěrem bude chyba člověka. Přesněji řečeno, někdo z programátorů zapomněl aktualizovat nastavení řídícího systému. V převzatém software totiž zůstaly souřadnice Bajkonuru a raketa se tím pádem domnívala, že startuje z úplně jiného kosmodromu.

Tato triviální chyba byla pro ruský kosmický program velice nepříjemná, už jen z toho důvodu, že se jednalo teprve o druhý start z nového kosmodromu, jehož výstavba se několikrát výrazně opozdila.

Raketa a všechny satelity, které měla vynést na oběžnou dráhu, byly ztraceny, stejně jako stovky milionů dolarů, které do startu Rusové investovali. Ruský vesmírný program je jedním z nejzkušenějších na světě, ale přesto je vidět, že školácká chyba může přijít kdykoliv.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Kostka se vrací na televizní obrazovku

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...