Havárie ruské rakety objasněna. Došlo k nepochopitelné chybě

 Letectví 
05. prosince 2017 14:32 / Lukáš Bauer
  10
📷
1 fotografie v galerii
Druhý start rakety z nového ruského kosmodromu Vostochny selhal Internet
Během minulého týdne jsme informovali o selhání ruské rakety, která startovala z nového ruského kosmodromu Vostochny. Nové poznatky z vyšetřování ukazují, že selhání bylo způsobeno špatným nastavením řídícího počítače.

Bezesporu nejhloupější chybou v historii všech vesmírných programů byl neúspěch, který zaznamenala NASA během mise Mars Climate Orbiter v roce 1998. Satelit měl sestoupit na standardní oběžnou dráhu Marsu, ale místo toho vstoupil do jeho atmosféry, začal hořet a rozpadl se na kusy.

Následné vyšetřování zjistilo, že naváděcí software družice, který dodala společnost Lockheed Martin, prováděl výpočty v librách, zatímco řídící software NASA očekával metrické jednotky. Tato bizarní chyba, která poukázala na všudypřítomnost lidského faktoru v jakémkoliv hi–tech prostředí, stála NASA stovky milionů dolarů.

Přestože donedávna bylo velice nepravděpodobné, že někdo v kosmickém odvětví podobně hloupou chybu udělá, Rusko předvedlo něco, co se může s Mars Climate Orbiter měřit.

Ruská kosmická agentura nedávno zahájila druhý start rakety z nového kosmodromu Vostochny, během kterého došlo k podobně bizarnímu selhání. Raketa úspěšně a bez náznaku problému odstartovala, ale jakmile se dostala do horní atmosféry, stala se chyba během zážehu raketového stupně Fregat. Nikdo přesně nevěděl, co se stalo a Rusové spustili pečlivé vyšetřování.

Přestože vyšetřování stále pokračuje, pravděpodobným závěrem bude chyba člověka. Přesněji řečeno, někdo z programátorů zapomněl aktualizovat nastavení řídícího systému. V převzatém software totiž zůstaly souřadnice Bajkonuru a raketa se tím pádem domnívala, že startuje z úplně jiného kosmodromu.

Tato triviální chyba byla pro ruský kosmický program velice nepříjemná, už jen z toho důvodu, že se jednalo teprve o druhý start z nového kosmodromu, jehož výstavba se několikrát výrazně opozdila.

Raketa a všechny satelity, které měla vynést na oběžnou dráhu, byly ztraceny, stejně jako stovky milionů dolarů, které do startu Rusové investovali. Ruský vesmírný program je jedním z nejzkušenějších na světě, ale přesto je vidět, že školácká chyba může přijít kdykoliv.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet