خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Přísně utajený muž sovětského impéria pomohl vyhrát nad USA

Sergej Koroljov se narodil před 110 lety
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Letectví 
13. ledna 2017 03:00 / Wikipedie
  0   0
Bez ukrajinského rodáka Sergeje Koroljova, který se narodil 12. ledna 1907 v ukrajinském Žytomyru by Sovětský svaz pravděpodobně v kosmických závodech s Američany nedosáhl tolik úspěchů.

Právě nadanému konstruktérovi, který strávil několik let v gulagu a později byl dlouho znám pouze jako anonymní "hlavní konstruktér," vděčil SSSR za první umělou družici, prvního člověka ve vesmíru Jurije Gagarina nebo první ženu v kosmu, Valentinu Těreškovovou.

Koroljov, který vyrůstal bez otce, se pro letectví nadchl již jako chlapec a vlastní pílí se vypracoval mezi uznávané letecké odborníky. Zabýval se ale i raketami a v 30. letech zaujal maršála Michaila Tuchačevského.

Později se ovšem Koroljov dostal do hledáčku obávané tajné služby NKVD a z lágru na Dálném východě se dostal až po napadení Sovětského svazu nacisty v roce 1941. Koroljov, Tupolev a další mohli opět začít pracovat v tajných pracovištích, z nichž vyšly například obávané kaťuše.

Koroljovova hvězda začala stoupat po válce, kdy se seznámil s německou raketovou technikou, na které v té době stavěli i Američané. Během několika let se stal jedním z nejvlivnějších a současně nejutajovanějších mužů bývalého sovětského impéria, který řídil výzkum a výrobu balistických i kosmických raket.

Koroljovovo jméno bylo tajeno až do jeho smrti v lednu 1966. Konstruktérovo úmrtí výrazně přispělo k tomu, že SSSR nakonec závod o Měsíc prohrál.

◼ redakce / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Erotické rekordy přírody. Kdo je největší erotoman a koho sex vyloženě nebaví?

Dům a zahrada

Je nejvyšší čas sklidit byliny ze záhonu. Víte, jak je nejlépe uchovat na zimu?

Cestování

Chcete krásné zážitky i fotografie? Pět tipů, kam se vydat za podzimními barevnými scenériemi