Konec létání? Odhalen obří problém v letecké dopravě!

 Letectví 
16. dubna 2015 03:30 / redakce
  2
📷
1 fotografie v galerii
Stejně krásný jako nebezpečný? Shutterstock
Experti varují, před další obřím problémem v letecké dopravě. Včera zveřejněné informace z amerického vládního centra poukazují na nebezpečí plynoucí z útoků hackerů.

Jak uvádí zpráva z amerického vládního počítačového centra, počítače dopravních letadel se dají „hacknout“ a dostat pod kontrolu osobou, která je na palubě či dokonce na zemi. A stačí prý velmi málo. Mít notebook a bezdrátové wi-fi připojení. A pochopitelně potřebné dovednosti.

Informace přinesla televize CNN s odvoláním na novou zprávu amerického vládního počítačového centra (GAO/Government Accountability Office).Jeden z tvůrců zprávy Gerald Dillingham uvedl, že ohrožena mohou být hlavně nejmodernější letadla, jako jsou Boeing 787, Dreamliner, Airbus A350 a A380. Stejně tak se to týká všech strojů vybavených moderními systémy v kokpitech. Ty mají rovněž wi-fi připojení, stejně jako mohou mít přístroje pasažérů. Moderní komunikační technologie, které se v letadlech stále více využívají, umožňují získat přístup do počítačových systémů letadel a ohrozit je. Zpráva se opírá o vyjádření expertů z oblasti kyberbezpečnosti a letectví.

Podle nich je teoreticky možné, pomocí notebooku převzít kontrolu nad letadlem či jeho počítač zavirovat. Není problém napadnout i varovné a navigační systémy. Předpokladem je překonat firewall mezi wi-fi a zbytkem palubní elektroniky. Experti tvrdí, že firewall je počítačový program jako každý jiný a proto se dá podobně jako jiné systémy napadnout či obejít.

Podle Dillinghama existuje řada mechanismů v systému, které pilotovi umožňují problémy korigovat. Riziko napadení u strojů starších více než dvacet let je výrazně menší.

Jisté je, že útoky hackerů jsou stále častější a je prý zřejmě jen otázkou času, kdy podobným způsobem dopravní letadlo a jeho cestující ohrozí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum