Tajemný život a ještě tajemnější smrt! Konspirační teorie nad úmrtím Gagarina neberou konce.

 Letectví 
27. března 2015 03:00 / redakce
  2
📷
1 fotografie v galerii
Jurij Gagarin byl prvním člověk, který letěl do vesmíru. Jeho kosmická loď Vostok obletěla 12. apríla 1961 Zemi Shutterstock
Sedm let poté, co obletěl jako první člověk zeměkouli, Jurij Gagarin zemřel. Bylo to 27. března 1968 a kosmonautovi bylo v té době pouhých čtyřiatřicet let.

Nejasnosti okolo příčin jeho smrti vytvořily živnou půdu pro řadu spikleneckých teorií, kterým dominovala ta o záměrné likvidaci slavného kosmonauta. Až téměř půl století po Gagarinově historickém letu do vesmíru odtajnili Rusové dobovou vyšetřovací zprávu. Podle ní první kosmonaut světa zahynul pravděpodobně v důsledku prudkého manévru cvičného letadla MiG-15, když se chtěl vyhnout srážce s balonovou sondou. Podle závěru státní komise zveřejněné až v dubnu 2011, vedl prudký manévr k následnému propadnutí letadla do vývrtky a pádu v podmínkách složité meteorologické situace. V letadle tehdy zemřel i instruktor Vladimír Serjogin.

Podle některých expertů zemřeli oba muži v důsledku ztráty hermetického uzavření kabiny. Jiní tvrdí, že se mohlo letadlo srazit s hejnem ptáků či s jiným letadlem. Úvahy směřovaly i k tomu, že pád letadla má na svědomí vzdušný vír od jiného stroje, který tu dobu přelétal okolo. Podle některých teorií byl Gagarin opilý, podle dalších byl Rusy jednoduše odstraněn.

Kosmonaut Leonov, který v roku 1965 jako první člověk vystoupil do otevřeného kosmu, v rozhovoru pro televizi Russia Today řekl, že tomu by mohl uvěřit jen civilista. Leonov v interview uvedl, že dostal povolení podělit se o odtajněné informace z vyšetřovací zprávy. Ta jasně ukazuje, že kolem Gagarinova MiGu přeletěla až příliš blízko stíhačka Suchoj.
Kam dál?
Na Marsu byl objeven obrovský kráter naplněný ledem
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum