Den, kdy skončila obdivovaná legenda

 Letectví 
25. listopadu 2016 05:00 / redakce
  1
📷
5 fotografií v galerii
Concorde při svém posledním letu Shutterstock
Zítra tomu bude 13 let, kdy skončila éra zřejmě nejslavnějšího civilního letounu v moderní historii.

Concorde, nadzvukový dopravní letoun výrobce Aérospatiale - BAC se ve středu, 26. listopadu roku 2003 vydal na svůj poslední let z Londýna do Bristolu, kde byly Concordy vyráběny, aby zaujal své místo v muzeu ve Filtonu.

Do dnešních dnů tak skončila éra civilních nadzvukových letů mezi Evropou a Amerikou, která byla zahájena zřízením první pravidelné komerční linky v roce 1979.

Mimo vysoké provozní náklady, poměrně krátký dolet pouhých 6000 km, problémy na mnoha letištích, které letounu pro nadměrný hluk odmítaly dát svolení k přistání, byla hlavním důvodem ukončení provozu tragická nehoda na pařížském letišti Charlese de Gaulla dne 25.7.2000, kterou ještě mají mnozí v paměti. Po požáru paliva vytékajícího z proražené palivové nádrže se letoun asi po minutě po startu zřítil na hotel v městečku Gonesse u Paříže. Hrůzostrašné záběry z nehody tehdy obletěly doslova celý svět. Při tragédii přišlo o život všech 109 osob na palubě a další čtyři osoby zahynuly v troskách hotelu.

Přesto, že se jak Air France, tak i British Airways ještě pokusily leteckou linku mezi Paříží resp. Londýnem a New Yorkem na konci roku 2001 obnovit, dny Concordu byly sečteny, a tak se slavný letoun, který se poprvé vznesl k obloze v Toulose v březnu roku 1969, vydává v listopadu 2003 na svůj poslední krátký let.

Concorde byl skutečně nevšední a po všech stránkách výjimečný letoun. Pokud by jste ho chtěli vidět a budete-li mít cestu do Německa, pak nezapomeňte navštívit Automobilové a technické muzeum Sinsheim nedaleko Mannheimu, kde je jeden z exemplářů Concordu vystaven a je možné se projít po jeho palubě.

Zážitek je to opravdu nevšední.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Kostka se vrací na televizní obrazovku

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...