Nový megaprojekt odhalen. Podívejte se jak má vypadat nové největší letadlo na světě

 Letectví 
27. července 2017 10:16 / Lukáš Bauer
  0
📷
3 fotografie v galerii
Podle tvůrců je Stratolaunch největším letadlem světa s rozpětím křídel 117,3 metru. Archiv
Nejnovější zábavou mezi americkými miliardáři je závodit se v tom, kdo má lepší a větší vesmírný projekt. Alespoň na chvíli se na vrchol tohoto pomyslného žebříčku vesmírných projektů dostal miliardář Paul Allen, který světu poprvé ukázal své obří letadlo Stratolaunch.

Nedávno inženýři ze spodku letadla odstranili poslední podpěry. Vůbec poprvé tak plná váha letadla zůstala pouze na jeho 28 palcových kolech. Obří stroj bude na misi ovládat tříčlenná posádka složená z pilota, druhého pilota a letového inženýra.

Podle tvůrců je Stratolaunch největším letadlem světa s rozpětím křídel 117,3 metru. Vysoké je 15 metrů. Letadlo nedávno poprvé absolvovalo test, během kterého jej inženýři natankovali. Provozní zatížení letounu je až 250 tun, které budou vyneseny do oblak šesticí proudových motorů.

Letadlo nyní budou inženýři dlouhé měsíce testovat. Mnozí odborníci jsou ale velmi skeptičtí, zda vůbec někdy dojde k jeho masovému využití. O zakázky na vynášení satelitů na orbit totiž soupeří i firmy Elona Muska a Jeffa Bezose a ty jsou ve vývoji dále než Allenův projekt.

Problémem projektu je to, že letadlo vynese do výšky raketu, která pak do vesmíru přepraví satelit. Letadlo je tedy pouze jakýmsi mezi stupněm. Musk i Bezos přitom mají projekty, které tento mezistupeň nepotřebují.

Stratolaunch je primárně určen k transportu raket do stratosféry, odkud budou již po své ose pokračovat do vesmíru. Celé letadlo je navrženo tak, aby mohlo nést raketu na spodní straně středového křídla a uvolnilo ji ve výšce asi 11 km.

Půjdou-li testy nového letounu podle plánů, mohl by stroj vynést svůj první satelit na oběžnou dráhu již koncem roku 2019.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum