Mohutný výbuch! Nový typ raketového motoru explodoval během zkoušek

 Letectví 
14. listopadu 2017 15:57 / Lukáš Bauer
  0
📷
5 fotografií v galerii
Dvojice raketových motorů Merlin 1D je připravena na zkušebním stanovišti v testovacím zařízení ve státě Texas Internet
Během zátěžových zkoušek motoru Merlin vesmírné společnosti SpaceX došlo k mohutné explozi. Událost se odehrála v sobotu 4. listopadu v testovacím zařízení v americkém státě Texas.

Výbuch nastal při testování motoru Merlin „Block 5“, který bude použit v budoucí generaci raket Falcon 9 společnosti SpaceX. Vedení společnosti k incidentu uvedlo, že stávající rakety Falcon 9 využívají motor Merlin „Block 4,“ takže není nutné odložit žádný z plánovaných startů.

K nepříjemnému incidentu došlo během tlakových zkoušek s názvem „LOX drop“. Během speciálního testu je motor naplněn kapalným palivem a kontrolují se možné netěsnosti.
Společnost SpaceX uvedla, že motor se během exploze nevznítil. Přesná příčina exploze je zatím neznámá a ohalí ji až náročné vyšetřování. Podle vývojových inženýrů bude oprava motoru trvat minimálně dva týdny, než bude připraven k zahájení nových zkoušek.

Kosmická společnost SpaceX provedla v letošním roce 16 úspěšných úspěšných startů do vesmíru. Třináct z těchto misí zahrnovalo opětovné přistání rakety Falcon 9 na Zemi pro její opětovné použití.

SpaceX má s vyšetřováním nehod zkušenosti již z předchozích let. Například v roce 2016 explodovala raketa Falcon 9 během zátěžového předletového testu. Během tohoto incidentu byla raketa zcela zničena, včetně jejího nákladu v podobě komunikační družice Amos-6. Vyšetřování ukázalo, že závada byla způsobena chybnou konstrukcí jednoho zásobníku s heliem v druhém stupni.

V červnu 2015 se raketa Falcon 9 rozlomila necelé tři minuty po startu, když nesla na palubě náklad pro Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Nehoda byla způsobena zhroucením ocelové vzpěry uvnitř druhého stupně rakety. Během žádného incidentu nebyl nikdo zraněn.

Do konce roku má společnost naplánováno několik dalších misí Falcon 9 a také první start tohoto typu rakety s obřím posilovačem Falcon 9 Booster.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Umělé řasy jsou dávno out. Podpořte své vlastní řasy k růstu pomocí ricinového oleje a vitamín E

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet