Druhý start rakety z nového ruského kosmodromu selhal. Náklad za miliardy byl ztracen

 Letectví 
30. listopadu 2017 09:59 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Jedná se o čtvrté selhání raketového stupně Fregat Internet
Tento týden v úterý ráno odstartovala podle plánu z nového ruského kosmodromu Vostochny raketa s nákladem, který tvořil velký klimatický satelit Meteor M2–1 a mnoho menších družic. Satelit ale nikdy cílové výšky na oběžné dráze nedosáhl.

Podle ruských sdělovacích prostředků se vrchní část Fregatu (horní stupeň rakety) oddělila od rakety 10 minut po startu, poté se ale něco pokazilo. Tento raketový stupeň je určen k tomu, aby vynesl satelit na požadovanou oběžnou dráhu. Nejméně jedno ze dvou zažehnutí tohoto stupně ale selhalo.

Ruský novinář z oblasti kosmonautiky Anatoly Zak napsal, že se mohlo jednat o lidskou chybu, která negativně ovlivnila předprogramovanou letovou sekvenci. Ruská vesmírná agentura poté s družicí, která měla skončit ve výšce 827 kilometrů nad Zemí, ztratila kontakt. 

Toto selhání je pro ruský vesmírný program velmi nepříjemné, a to z několika důvodů. Jedná se již o čtvrté selhání univerzálního raketového stupně Fregat, který je ve službě po dobu asi dvou desetiletí. Všechny problémy se vyskytly po roce 2009, kdy došlo k problémům s letovými údaji, poruchami třetí fáze a poruchami řídícího systému. V každém případě se náklad v podobě drahého satelitu nedostal na požadované místo na orbitu.

Druhým důvodem je fakt, že se jednalo teprve o druhý start z nového ruského kosmodromu, na jehož dostavbu se čekalo mnoho let. První raketa Sojuz 2.1a bez problémů vzlétla v dubnu 2016, která také používala horní stupeň Fregat.

Rusové mají ve vesmírném programu velmi dobré výsledky a letité zkušenosti. Tyto nehody by ale mohly mít velmi negativní dopad na jeho pověst a odvádět zájem společností o využívání ruské kosmické techniky pro vynášení svých technologií na oběžnou dráhu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet