Rusové obnovili spojení se ztracenou družicí Angosat–1. Co bylo příčinou problémů?

 Letectví 
30. prosince 2017 12:15 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Angola má ve vesmíru své první orbitální zařízení Roskosmos
V pátek zveřejnila ruská vesmírná společnost RKK Eněrgija, že se jejím specialistům podařilo obnovit komunikaci s angolskou družicí Angosat–1. Angolský satelit ztratil spojení se Zemí v úterý krátce poté, co byl vynesen na oběžnou dráhu.

Dramatický vstup angolského satelitu do vesmíru má přeci jen šťastný konec. Po několika dnech od chvíle, kdy byla komunikace s družicí Angosat–1 ztracena, ruská společnost RKK Eněrgia oznámila obnovení spojení s orbitálním zařízením. Satelit byl pojištěný na 100 milionů dolarů (kolem 2,1 miliardy korun).

Satelit Angosat–1 byl vynesen na oběžnou dráhu raketou Zenit–2SB ukrajinské výroby. Raketa odstartovala z kosmodromu Bajkonur v úterý 26. 12. ve 20:00 SEČ. Ve středu brzy ráno, když byla družice navedena na svou oběžnou dráhu, se přerušilo spojení se Zemí. Podle dostupných informací k tomu došlo krátce po vysunutí solárních panelů.

Z telemetrických údajů, které družice stačila odeslat, bylo patrné, že všechna palubní zařízení fungovala správně. Družici pro Angolu spravuje společnost RKK Eněrgija, která rovněž stojí za její výrobou.

I když se jedná o informace z neoficiálních zdrojů, ruským specialistům se nejspíše podařilo obnovit spojení s družicí již během čtvrtka. Oficiálně o tom informovaly ruské agentury až v pátek.

Příčina ztráty spojení je stále předmětem vyšetřování, ale experti jako nejvíce pravděpodobnou příčinu považují vybité baterie. Otazníkem stále zůstává, proč k tomu došlo, protože ve chvíli kdy bylo spojení přerušeno, byla družice natočená směrem ke Slunci a měla rozvinuté solární panely.

Pro Angolu je satelit velice důležitý už jen z důvodu, že představuje počátek vesmírného programu v této africké zemi. Více informací o satelitu Angosat–1 a mezinárodní spolupráci, jejíž zásluhou byl na oběžnou dráhu vynesen, se můžete dočíst zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít