Angola vyslala do vesmíru svou první družici

 Letectví 
28. prosince 2017 10:47 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
S vynesením první angolské družice na oběžnou dráhu pomohlo také Rusko Twitter
Angola vynesla do vesmíru svou první družici a stala se tak další africkou zemí s aktivním vesmírným programem. Podle posledních informací bylo však spojení s družicí ztraceno krátce poté, co ve středu dosáhla oběžné dráhy.

Družice Angosat-1 byla úspěšně dopravena na oběžnou dráhu nosnou raketou ukrajinské výroby, která odstartovala z kazachstánského kosmodromu Bajkonur. Krátce po dosažení oběžné dráhy bylo spojení s družicí přerušeno, údajně během instalace solárních panelů. Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos, která má kosmodrom ve správě. 

Geostacionární telekomunikační družice Angosat měla zajistit televizní vysílání a zlepšit přístup k internetu nejen na angolském území, ale také po celé Africe. Družice byla vynesena ukrajinskou nosnou raketou Zenit-2SB. Samotnou družici vážící 1 647 kilogramů zkonstruovala firma Energija na zakázku angolského ministerstva spojů.

Projekt Angostat stál přibližně 280 milionů dolarů. Většinu z těchto finančních prostředků získala Angola prostřednictvím ruských státních bank. V souvislosti s tímto projektem bylo v Brazílii, Číně a Japonsku vyškoleno kolem padesáti angolských inženýrů, samotný dohled nad družicí má být ve správě Ruska.

Inženýři se nyní snaží spojení s družicí opět navázat. V případě, že bude kosmická družice opravdu ztracena, bude se jednat již o druhou citelnou ztrátu při startech z ruských kosmodromů. V listopadu totiž selhal let ruské rakety, která startovala z kosmodromu Vostočnyj. Více o celém incidentu se dočtete v tomto článku.

Hlavním problémem pro Rusko v případě těchto incidentů není finanční ztráta, ale především fakt, že tím výrazně utrpí pověst ruské kosmonautiky. Tato otázka byla po selhání v kosmodromu Vostočnyj i tématem na jednání ruské vlády. 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Umělé řasy jsou dávno out. Podpořte své vlastní řasy k růstu pomocí ricinového oleje a vitamín E

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet