Angola vyslala do vesmíru svou první družici

S vynesením první angolské družice na oběžnou dráhu pomohlo také Rusko
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Letectví 
28. prosince 2017 10:47 / Twitter
  0   0
Angola vynesla do vesmíru svou první družici a stala se tak další africkou zemí s aktivním vesmírným programem. Podle posledních informací bylo však spojení s družicí ztraceno krátce poté, co ve středu dosáhla oběžné dráhy.

Družice Angosat-1 byla úspěšně dopravena na oběžnou dráhu nosnou raketou ukrajinské výroby, která odstartovala z kazachstánského kosmodromu Bajkonur. Krátce po dosažení oběžné dráhy bylo spojení s družicí přerušeno, údajně během instalace solárních panelů. Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos, která má kosmodrom ve správě. 

Geostacionární telekomunikační družice Angosat měla zajistit televizní vysílání a zlepšit přístup k internetu nejen na angolském území, ale také po celé Africe. Družice byla vynesena ukrajinskou nosnou raketou Zenit-2SB. Samotnou družici vážící 1 647 kilogramů zkonstruovala firma Energija na zakázku angolského ministerstva spojů.

Projekt Angostat stál přibližně 280 milionů dolarů. Většinu z těchto finančních prostředků získala Angola prostřednictvím ruských státních bank. V souvislosti s tímto projektem bylo v Brazílii, Číně a Japonsku vyškoleno kolem padesáti angolských inženýrů, samotný dohled nad družicí má být ve správě Ruska.

Inženýři se nyní snaží spojení s družicí opět navázat. V případě, že bude kosmická družice opravdu ztracena, bude se jednat již o druhou citelnou ztrátu při startech z ruských kosmodromů. V listopadu totiž selhal let ruské rakety, která startovala z kosmodromu Vostočnyj. Více o celém incidentu se dočtete v tomto článku.

Hlavním problémem pro Rusko v případě těchto incidentů není finanční ztráta, ale především fakt, že tím výrazně utrpí pověst ruské kosmonautiky. Tato otázka byla po selhání v kosmodromu Vostočnyj i tématem na jednání ruské vlády. 

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Jsme na prahu dalšího evolučního skoku? Pokud se umělé dělohy stanou samozřejmostí, tak ano

Dům a zahrada

Jak vybrat fólii na zahradní jezírko

Cestování

Chcete zažít dovolenou ve stylu filmu Mamma Mia? Vydejte se na chorvatský ostrov Vis

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu