Elon Musk zveřejnil dlouho očekávané fotografie nové rakety Falcon Heavy

 Letectví 
25. prosince 2017 10:20 / Lukáš Bauer
  1
📷
5 fotografií v galerii
Falcon Heavy má celkem 23 raketových motorů Twitter
Vizionář a zakladatel vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk před několika dny zveřejnil fotografie své nové rakety Falcon Heavy, která dokáže vynést do vesmíru obrovské množství nákladu.

Falcon Heavy je v podstatě stávající raketa Falcon 9 s dvojicí postranních raketových stupňů, takzvaných boosterů. Tato dlouho očekávaná raketa se stane po obří raketě Saturn V nejvýkonnějším americkým raketovým systémem. Novinka bude testována během ledna příštího roku.

Podle uveřejněných parametrů bude Falcon Heavy schopna vynést na oběžnou dráhu 64 tun nákladu, což je oproti Falconu 9, který unese 23 tun, téměř trojnásobek. Prvenství drží obrovská raketa Saturn V, ta dokázala do vesmíru dopravit 140 tun nákladu, její provozní náklady byly ovšem nesrovnatelně větší než u Falconu Heavy.

Raketa Saturn V byla americká vícestupňová nosná raketa, která byla použita během misí Apollo a Skylab. NASA měla připravené návrhy i větších raket, kterou byla například Nova, k její realizaci ale nikdy nedošlo. Mezi roky 1967 a 1973 odstartovalo třináct raket Saturn V bez jediné havárie.

Jako vesmírný průkopník si je Musk vědom toho, že první start rakety také nemusí skončit úspěchem. Havárie nebo nezdary při testování nebo prvním vzletu raket totiž nejsou zase tak neobvyklé.

Nedávno Elon Musk zveřejnil zprávu, že chce vyslat během prvního letu Falconu Heavy do vesmíru červený vůz Tesla Roadster, který podle něj bude ve vesmíru miliardy let. Více o jeho bizarním záměru se dočtete v tomto článku.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet