Spekulace o potížích tajného vesmírného zařízení Zuma. Co se děje na oběžné dráze?

 Letectví 
10. ledna 2018 08:10 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Záhy po vynesení zařízení Zuma na oběžnou dráhu se objevily zvláštní informace o jeho ztrátě Shutterstock
V neděli večer odstartovala z amerického kosmodromu Cape Canaveral raketa SpaceX, která vynesla na oběžnou dráhu záhadné vesmírné zařízení s názvem Zuma. Záhy po této události se začaly objevovat neoficiální informace o selhání celé mise.

V neděli ve 20:00 místního času (v pondělí 02:00 SEČ) vynesla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX do vesmíru tajemný satelit Zuma. Víme jistě, že první stupeň rakety se choval natolik standardně, že se dokázal bezpečně vrátit na Zemi a přistát na pobřeží Floridy.

Zajímavější ale už je, že společnost SpaceX do této chvíle oficiálně nepotvrdila úspěšnost mise. V pondělí se začaly v amerických mediích šířit zprávy z neoficiálních zdrojů, že záhadná kosmická loď Zuma byla možná ztracena nebo se potýká s vážnými problémy.

Zařízení Zuma, jehož účel nebyl nikdy specifikován ani do té míry, která americká vojenská či špionážní agentura za projektem stojí, tak provází další velká záhada. Podle jednoho z neoficiálních scénářů se celé užitečné zatížení (včetně satelitu Zuma) vrátilo zpět na Zemi spolu s vyčerpaným horním stupněm rakety Falcon 9.

Později v pondělí odpoledne další známý americký reportér Peter B. de Selding na Twitteru oznámil, že také slyšel o problémech se satelitem. „Satelit Zuma se údajně nachází bez spojení na oběžné dráze poté, co se oddělil od Falcon 9. Informace bohužel nelze zatím jakkoliv ověřit,“ uvedl de Selding.

Jednalo se o třetí misi národní bezpečnosti SpaceX, která byla považována za kriticky důležitou pro získání dalších lukrativních zakázek od ministerstva obrany USA. Společnost SpaceX uvedla, že k misím podobného charakteru neposkytuje žádné informace. Dotazy médií na výrobce satelitu Northrop Grumman byly rovněž neúspěšné.

Zda jsou tedy všeobecné spekulace o osudu tajného zařízení správné, se ukáže v blízké době. V případě nových informací budeme článek aktualizovat. Více o nedělním startu rakety Falcon 9 se satelitem Zuma se dočtete v tomto článku.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?