NASA otestovala motory pro raketu SLS, která bude pilířem pro cestu člověka na Mars

 Letectví 
01. března 2018 11:35 / Lukáš Bauer
  4
Loading...
📷
2 fotografie v galerii
Raketový motor je testován ve speciálním zařízení NASA
Těžká váha mezi raketami Space Launch System (SLS) americké NASA by měla vzlétnout již v příštím roce. Inženýři se v minulém týdnu tomuto milníku opět přiblížili. Úspěšně totiž dokončili zkoušky raketových motorů RS-25, které budou SLS pohánět.

Americká agentura pro vesmír a letectví NASA plánuje v příštím roce start nové těžké nosné rakety Space Launch System (SLS), která by měla být také platformou pro budoucí dopravu lidí na Mars nebo na Měsíc.

SLS by měla nahradit léta zrušený program Constellation a zajistit tak pilotované lety na Měsíc a jednou by dokonce mohla ve vesmíru sestavit kosmickou loď pro cestu na Mars. Plánované verze rakety SLS by měly mít nosnost od 70 do 130 tun.

O pohon těžké rakety se budou starat motory RS-25. Během testů z minulého týdne se podařilo dosáhnout jejich nejvyšší možné úrovně výkonu, informovala NASA. Motory dokázaly vyvinout tah na úrovni 113 procent, přičemž v této výkonové úrovni je inženýři drželi dlouhých 260 vteřin.

Tento motor přitom není žádnou novinkou. Jeho koncepce je stará nejméně čtyřicet let, byly totiž původně navrženy pro vesmírný program Space Shuttle. Během této doby prošly motory výraznou modernizací a mají mnohem větší výkon než ty původní.

Těžká nosná raketa SLS NASA bude mít po složení čtyři motory RS-25. Stejný počet raketových motorů RS-25 by udržel ve vzduchu nejméně 8 letounů Boeing 747, přičemž každý z motorů spálí za vteřinu přibližně 5 500 litrů paliva. Na Měsíc by měla základní verze rakety vynést až 26 tun nákladu.

Pro účely této nové rakety nechala NASA také postavit obrovskou startovací věž. Tato kontroverzní stavba se již několikanásobně prodražila a nedávná zjištění také hovoří o tom, že se prohýbá a naklání (čtěte: Odpalovací věž pro rakety americké NASA má vážné technické problémy).

Témata: Mars, Raketa, NASA, vesmír, motor
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?