Vesmírný Roadster urazil přes tři miliony kilometrů. Kam se Starmanem doletí?

 Letectví 
22. února 2018 08:21 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Tesla Roadster byl vynesen do vesmíru raketou Falcon Heavy SpaceX
Červený automobil Tesla Roadster na jeho pouti vesmírem sleduje spousta amatérských astronomů a je o něj stejný zájem, jako o samotný start rakety Falcon Heavy, která ho do vesmíru vynesla. Vzbuzuje totiž řadu otázek, na které se stěží hledají odpovědi.

Když Elon Musk v minulém roce na svém Twitteru oznámil, že nákladem rakety Falcon Heavy během jejího prvního startu bude červený Tesla Roadster, lidé si nejprve mysleli, že si dělá legraci. Spojení s osobou Elona Muska ale nedlouho poté dávalo tušit, že Roadster do vesmíru opravdu poletí.

Tento fenomén je nyní středobodem zájmu nejrůznějších vesmírných pozorovatelů, amatérských astronomů, zájem ale vzbuzuje i v řadách vědců. Na internetu se také brzy po startu objevil web wheresiroadster.com, na kterém lze najít spoustu zajímavých informací jako například aktuální rychlost, vzdálenost kterou urazil a nebo přeneseně vyčíslenou spotřebu.

Údaj o spotřebě u elektromobilu samozřejmě není zcela namístě, ale energetický analytik Matt Chester ji přesto vyčíslil. Vzal totiž množství paliva, které spálil Falcon Heavy během startu, a vzdálenost, kterou vůz Tesla Roadster se svým řidičem Starmanem urazil. Z této dvojice údajů nyní vychází spotřeba přibližně 1,4 litru raketového paliva na 100 kilometrů.

Nadšenci, ale i vědci se také ptají, kam až může Tesla Roadster doletět. Podle odhadů by se mohl vesmírný elektromobil dostat až do pásu asteroidů, který se nachází mezi Marsem a Jupiterem, jeho dráhu ale může ovlivnit řada událostí, zejména srážka s jinými tělesy. Někteří odborníci se domnívají, že po průletu touto oblastí z automobilu zbyde pouze kovový rám.

Start rakety Falcon Heavy byl největší vesmírnou událostí posledních let. Nosná raketa současnosti americké vesmírné společnosti SpaceX totiž znamená první krok k dobývání Marsu. Do vesmíru dokáže vynést až 64 tun nákladu, téměř dvakrát více než raketa Falcon 9. Nejsilnější raketa současnosti je totiž vybavena sedmadvaceti motory Merlin (čtěte: Proč SpaceX raději používá větší počet menších motorů namísto větších).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?