خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Vesmírný Roadster urazil přes tři miliony kilometrů. Kam se Starmanem doletí?

Tesla Roadster byl vynesen do vesmíru raketou Falcon Heavy
 Letectví 
22. února 2018 08:21 / SpaceX
  2   0
Červený automobil Tesla Roadster na jeho pouti vesmírem sleduje spousta amatérských astronomů a je o něj stejný zájem, jako o samotný start rakety Falcon Heavy, která ho do vesmíru vynesla. Vzbuzuje totiž řadu otázek, na které se stěží hledají odpovědi.

Když Elon Musk v minulém roce na svém Twitteru oznámil, že nákladem rakety Falcon Heavy během jejího prvního startu bude červený Tesla Roadster, lidé si nejprve mysleli, že si dělá legraci. Spojení s osobou Elona Muska ale nedlouho poté dávalo tušit, že Roadster do vesmíru opravdu poletí.

Tento fenomén je nyní středobodem zájmu nejrůznějších vesmírných pozorovatelů, amatérských astronomů, zájem ale vzbuzuje i v řadách vědců. Na internetu se také brzy po startu objevil web wheresiroadster.com, na kterém lze najít spoustu zajímavých informací jako například aktuální rychlost, vzdálenost kterou urazil a nebo přeneseně vyčíslenou spotřebu.

Údaj o spotřebě u elektromobilu samozřejmě není zcela namístě, ale energetický analytik Matt Chester ji přesto vyčíslil. Vzal totiž množství paliva, které spálil Falcon Heavy během startu, a vzdálenost, kterou vůz Tesla Roadster se svým řidičem Starmanem urazil. Z této dvojice údajů nyní vychází spotřeba přibližně 1,4 litru raketového paliva na 100 kilometrů.

Nadšenci, ale i vědci se také ptají, kam až může Tesla Roadster doletět. Podle odhadů by se mohl vesmírný elektromobil dostat až do pásu asteroidů, který se nachází mezi Marsem a Jupiterem, jeho dráhu ale může ovlivnit řada událostí, zejména srážka s jinými tělesy. Někteří odborníci se domnívají, že po průletu touto oblastí z automobilu zbyde pouze kovový rám.

Start rakety Falcon Heavy byl největší vesmírnou událostí posledních let. Nosná raketa současnosti americké vesmírné společnosti SpaceX totiž znamená první krok k dobývání Marsu. Do vesmíru dokáže vynést až 64 tun nákladu, téměř dvakrát více než raketa Falcon 9. Nejsilnější raketa současnosti je totiž vybavena sedmadvaceti motory Merlin (čtěte: Proč SpaceX raději používá větší počet menších motorů namísto větších).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Kluka nebo holku? Recept je překvapivě jednoduchý

Dům a zahrada

Chystáte se běhat se psem? Tohle rozhodně nepodceňujte

Cestování

Deset nejúžasnějších muzeí na světě. Tip na podzimní aktivity