Trumpova vláda chce vesmírnou stanici ISS přeměnit na soukromý projekt

 Letectví 
13. února 2018 07:52 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
První modul ISS byl vynesen na oběžnou dráhu v roce 1998 Shutterstock
Americká vláda prezidenta Donalda Trumpa plánuje ukončit financování Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Bílý dům přestane ISS financovat po roce 2024, kdy orbitální laboratoři skončí federální podpora.

V dokumentech NASA, které získal Washington Post, se uvádí, že v době ukončení financování projektu ISS bude stanice převedena pod správu soukromého sektoru. Znamená to tedy, že laboratoř nebude zcela opuštěna. NASA v současné době zkoumá, zda by životnost kosmické stanice mohla být rozšířena na rok 2028.

„Rozhodnutí ukončit přímou podporu ISS v roce 2025 neznamená, že v té době stanice sestoupí z oběžné dráhy. Soukromý sektor by mohl využívat některé části a prvky stanice v rámci budoucí obchodní platformy,“ uvádí dále dokument.

Podle zveřejněných informací se NASA v příštích sedmi letech chystá rozšířit mezinárodní a komerční partnerství, aby zajistila neustálý přístup a přítomnost lidí na nízké oběžné dráze Země. 

V tomto týdnu NASA zveřejní návrh rozpočtu, podle kterého bude chtít 150 milionů amerických dolarů ve fiskálním roce 2019, a ještě více v příštích letech na to, aby se mohla včas a naplno rozvíjet spolupráce s komerčními subjekty pro budoucí využití ISS.

Díky ukončení financování náročného projektu ISS chce NASA ušetřit až 4 miliardy dolarů ročně na své další projekty, například budování měsíční báze.

Mezinárodní vesmírná stanice byla vynesena na oběžnou dráhu 20. listopadu 1998 v podobě prvního modulu Zarja. Od té doby se výrazně rozrostla a obývá ji šest astronautů. Na nízké oběžné dráze Země letí průměrnou rychlostí 27 tisíc km/h ve výšce kolem 400 km. Zemi oběhne každých dvaadevadesát minut.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod