Odpalovací věž pro rakety americké NASA má vážné technické problémy

 Letectví 
28. února 2018 09:17 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Mobilní odpalovací věž stála miliardu dolarů Internet
Americká agentura pro vesmír a letectví NASA si nechala v Kennedyho vesmírném středisku vybudovat mobilní věž pro start raket za téměř miliardu dolarů. Hotové dílo, které se několikanásobně prodražilo, ale provází řada problémů, zejména nestabilní konstrukce, jenž se prohýbá.

V areálu Kennedyho vesmírného střediska na Floridě probíhá v současné době výstavba řady systémů a zařízení, která souvisí s plánovaným startem rakety SLS. Jedním z nich je také kontroverzní stavba mobilní odpalovací věže.

Tato mobilní věž, která se již několikanásobně prodražila a vyšla na miliardu dolarů, by měla podpírat raketu během testování a jejího přesunu na místo startu. Tato stavba je ale problematická také v jiném směru. Odborníci totiž zjistili, že není příliš stabilní, naklání se a také prohýbá.

Tuto informaci potvrdila i samotná NASA, která zároveň uvedla, že vychýlení věže není natolik zásadní, aby vyžadovalo větší zásahy do její konstrukce. V záloze již ale agentura má náhradní řešení pro případ, že by extrémně drahá konstrukce věže vykazovala větší poruchy.

Stavba 108 metrů vysoké ocelové raketové věže začala v roce 2010 a měla stát 234 milionů dolarů. Původně měla být použita pro raketu Ares, která byla později zrušena a NASA neměla pro nákladnou stavbu praktické využití. V roce 2011 bylo tedy rozhodnuto, že bude sloužit nové raketě SLS.

Přestavba věže měla být nejekonomičtějším řešením, realita ale ukázala, jak naivní odhady tenkrát management NASA měl. Nakonec se stavba vyšplhá pravděpodobně na částku 914 milionů dolarů a není ani jisté, zda bude nakonec použitelná. NASA ale v dlouhodobém horizontu počítá s tím, že věž bude sloužit k odpalování raket, které budou mít namířeno hlouběji do vesmíru.

Raketa SLS (Space Launch System) má nahradit zrušený program Constellation a vystřídat tak vysloužilé raketoplány. Zajišťovat by měla pilotované lety na Měsíc a jednou by dokonce mohla ve vesmíru sestavit kosmickou loď pro cestu na Mars. První rakety SLS by měly mít nosnost kolem 70 tun. Pokud se nový systém osvědčí, následovat by měly také silnější verze s nosností od 100 do 130 tun. První start SLS je plánován na konec příštího roku.

V minulém roce dala NASA zelenou projektu vybudování základny na Měsíci, který se v následujících letech stane opět po letech středem zájmu vesmírných agentur. Na jeho dobytí se chystá také Čína, která v současné době pracuje na vývoji potřebných technologií (čtěte: Dávno zapomenutá sovětská technologie nyní může pomoci Číně s přistáním na Měsíci).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky