Do vesmíru poprvé vzlétla vylepšená raketa společnosti SpaceX. Může být použita až stokrát

 Letectví 
11. května 2018 09:30 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Raketa Falcon 9 Block 5 má také silnější motory SpaceX
Vylepšená raketa Falcon 9 s označením Block 5, která je výsledkem téměř desetileté evoluce, by v pondělí mohla poprvé vzhlétnout do vesmíru. Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska doufá, že vylepšená verze Falconu by mohla být použita až stokrát.

Americká vesmírná společnost SpaceX poslala ve čtvrtek poprvé do vesmíru vylepšenou raketu Falcon 9 Block 5. Dosud nejsilnější raketa Falcon 9 má nejen větší nosnost, ale společnost uvádí, že bude po drobných opravách moci létat na oběžnou dráhu až stokrát.

Doposud společnost SpaceX nedokázala použít žádný raketový stupeň více než dvakrát, i tak dosáhla ale značných ekonomických úspor. Dvoustupňová raketa Block 5 může letět až desetkrát bez nutnosti větších kontrol.

První stupně finální verze rakety budou moci létat desetkrát s prohlídkami mezi jednotlivými přistáními a starty. Pokud raketa projde i částečnou rekonstrukcí, bude se moci použít stokrát. Poslední verze rakety Falcon 9 má také vylepšenou přistávací konstrukci i tepelný štít.

„Block 5 v podstatě shrnuje vše, co jsme se naučili o opakované využitelnosti,“ řekl minulý měsíc podle webu Space Hans Koenigsmann, viceprezident SpaceX pro stavební a letovou spolehlivost.

Dokončená verze rakety je upravena tak, aby splňovala podmínky Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) na přepravu osob. SpaceX získala smlouvu s NASA na dopravování astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Nejnovější raketa Falcon 9 Block 5 je výsledkem téměř desetiletého vývoje. Poprvé odstartovala tato dvoustupňová raketa 4. června 2010 a nedávno oslavila svůj padesátý úspěšný start (čtěte: Falcon 9 má za sebou padesátý start. Vynesl do vesmíru největší náklad ve své historii).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Petra Nesvačilová ukázala těhotenské bříško a prozradila, že si porod představuje jako mejdan s...

Styl

Renata (56): Dcera za mnou po narození vnoučat téměř nejezdí a půjčovat mi děti nechce, že je...

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...