Čína udělala první krok k dosažení nebezpečné temné strany Měsíce

 Letectví 
22. května 2018 09:47 / Lukáš Bauer
  1
📷
1 fotografie v galerii
Čínská raketa startuje s komunikační družicí na palubě Internet
Čínský vesmírný program je již delší dobu na vzestupu a experti odhadují, že za několik let bude Čína vážným soupeřem Ruska a USA. Důkazem jsou také stále rostoucí ambice Číny v rámci dobývání vesmíru, jako například plánovaná mise na odvrácenou stranu Měsíce.

Jako předvoj nyní dopravila na oběžnou dráhu měsíce komunikační družici, která je pro zahájení dalších operací nezbytná.

Čínský vesmírný úřad včera oznámil úspěšné vynesení orbitální sondy, která bude zprostředkovávat spojení mezi Zemí a budoucí měsíční misí. Jedná se o nástroj, který má z Číny udělat kosmickou velmoc. Během pondělí tuto informaci zveřejnila oficiální tisková agentura Xinuha. Orbitální družici vynesla do vesmíru raketa Long March-4C, která ve 23:28 SELČ odstartovala z kosmodromu Si-čchang v jihozápadní oblasti Číny.

„Je to stěžejní krok v realizaci čínského plánu stát se prvním státem, jehož zařízení přistane na odvrácené straně Měsíce a prozkoumá ji. Satelit známý jako Queqiao stane na oběžné dráze asi 455 tisíc kilometrů nad Zemí a bude zde pracovat jako první komunikační družice na světě,“ uvedl manažer projektu Čang Li-chua.

Čína v posledních letech investuje do svého vesmírného programu značné finanční prostředky s cílem stát se světovou vesmírnou velmocí podobně jako Rusko nebo USA. Dalším cílem Číny je kromě průzkumu odvrácené strany Měsíce také výstavba nové orbitální stanice.

Pro tyto vesmírné operace chce Čína využít novou raketu Long March-5, která by měla na orbitu transportovat moduly, které budou tvořit základ stanice. Celková váha čínské vesmírné stanice, jejíž provoz chce Čína zahájit už v roce 2022, by měla být okolo šedesáti tun.

Oproti první vesmírné stanici Tiangong 1, která se ke konci března zřítila do atmosféry, bude nové vesmírné zařízení mnohem větší (čtěte: Čínská vesmírná stanice se řítí k Zemi. Trosky nás zasáhnou během několika týdnů).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Moderátor Aleš Cibulka dal všude výpověď a skončil s totálním vyhořením organismu. Po čase i s 24 stehy...

Styl

Anna (48): Matka zemřela a sestry jsou náhle kvůli dědictví jako saně

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...