Druhá čínská orbitální stanice se přiblížila k zemské atmosféře. Hrozí další neřízený pád?

 Letectví 
27. června 2018 13:12 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Vesmírná stanice se pohybovala na nižší oběžné dráze, než je obvyklé Internet
Astronomové zjistili, že druhá čínská vesmírná stanice Tchien-kung 2 (Nebeský palác 2) se v uplynulém týdnu pohybovala na orbitě o sto kilometrů blíže Zemi, než je obvyklé. Krátce po tomto zjištění se vrátila zpět na svou původní oběžnou dráhu. Světoví experti spekulují o významu tohoto manévru.

Čínská národní vesmírná agentura provádí ve vesmíru manévry s druhou čínskou orbitální stanicí. Stanice se v uplynulém týdnu pohybovala na oběžné dráze téměř o sto kilometrů blíže zemské atmosféře, než je běžné. Stanice sestoupila na hranici 295 km, přičemž její oběžná dráha se nachází ve výšce 390 km nad Zemí.

Experti nad těmito manévry spekulují, ale přestože Čína zatím k události nevydala žádné oficiální informace, přiklání se k názoru, že může jít o cvičnou přípravu na kontrolovaný sestup do atmosféry.

Čínský vesmírný program se tak chce vyhnout chybě, díky které ztratil kontrolu nad stanici Tchien-kung 1, která se počátkem dubna zřítila do atmosféry poté, co více než rok padala k Zemi. Až do posledních chvil se nevědělo, kam může 8,5tunová stanice dopadnout a jaké škody může na Zemi způsobit. Trosky, které neshořely v atmosféře, nakonec dopadly do jižního Pacifiku (čtěte: Čínská vesmírná stanice se řítí k Zemi. Trosky nás zasáhnou během několika týdnů).

„Je pravděpodobné, že snížení oběžné dráhy Tchien-kung 2 je prvním krokem k jejímu bezpečnému zničení,“ vysvětlil pro Space News astronom Jonathan McDowell z astrofyzikálního ústavu Harvard-Smithsonian. Na svém twitteru pak McDowell doplnil, že Čína mohla snížit oběžnou dráhu Tchien-kung 2, aby po téměř dvou letech ve vesmíru otestovala spolehlivost a výkon motorů.

Čína plánuje vybudování nové stanice, kerá bude mnohem větší než její předchůdci. Tyto vesmírné manévry mohou také čínským inženýrům poskytnout velice cenné informace, které mohou využít pro vývoj nového vesmírného zařízení. 

Vesmírná stanice Tchien-kung 2 byla do vesmíru vyslána po téměř ročním odkladu 15. září 2016. Stanice s hmotností 8,6 tun je přibližně deset metrů dlouhá a více než tři metry široká. Na stanici se nenachází lidská posádka a v minulosti ji obývali pouze dva astronauti.

Čína stanici používá převážně ke zkouškám dokování, životní podpory, zásobování a dalších technologií, které mají posloužit při budování připravované větší modulární stanice v letech 2019 až 2022.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod