Velká Británie vybuduje po letech svůj vlastní kosmodrom. Kde bude zařízení umístěno?
Britská vesmírná agentura postaví na poloostrově A'Mhoine na severu Skotska první britský kosmodrom. Aktuálně čeká na dotaci ve výši 2,5 milionu liber (73,3 milionu korun) společnost Highlands and Islands Enterprise (HIE), která získala zakázku na výstavbu tohoto zařízení.
Skotsko bylo vybráno proto, že je obecně považováno za nejvhodnější místo v Británii pro vynášení satelitů na požadovanou oběžnou dráhu vertikálně vypouštěnými raketami. Zatím nebyla vydána licence na vesmírné lety, ani nebyl sdělen žádný konkrétní termín zahájení stavby, že by z projektu ale nakonec sešlo, je podle expertů velmi nepravděpodobné.
Skotský poloostrov A'Mhoine je výhodný pro vypouštění středních a malých družic. Výhodou známých kosmodromů, jako jsou Mys Canaveral, Bajkonur nebo Kourou, je, že jsou blíže k rovníku a rotace Země dává raketám dodatečnou hybnost k dosažení vyšších oběžných drah. Skotsko je sice od rovníku daleko, ale umožňuje menším satelitům snadno dosáhnout polární nebo heliosynchronní orbity.
Vesmírné lety kolem zemských pólů totiž podle expertů umožňují vidět některé věci lépe než prostřednictvím satelitů létajících kolem rovníku. Aparáty na heliosynchronní dráze mají zase přednost v tom, že prolétají nad určeným místem povrchu Země vždy ve stejném slunečním čase. Jsou proto velice vhodné například pro monitoring koroze na zemském plášti a dalších přírodních jevů.
V budoucnu UKSA počítá také s budováním horizontálních kosmodromů, z nichž by se kosmické aparáty měly vynášet s pomocí konvenčních letadel. Dále čtěte: (Druhý start rakety z nového ruského kosmodromu selhal. Náklad za miliardy byl ztracen).