Evropská vesmírná agentura poprvé zažehne obří raketový motor. Bude pohánět rakety nové generace

Raketový motor P120C je připraven k zážehu
 Letectví 
13. července 2018 10:41 / Internet
  1   0
V následujících dnech provede Evropská vesmírná agentura (ESA) první zážeh obrovského raketového motoru na tuhá paliva. Motor s názvem P120C je klíčovým prvkem budoucích raket nové generace Vega-C a Ariane 6. Motor tak čeká jedna z nejdůležitějších zkoušek, která potvrdí jeho připravenost pro budoucí mise.

Důležitou zkoušku obrovského raketového motoru s označením P120C, který bude sloužit jako základní stavební kámen nových raket, uskuteční v následujících dnech ESA na kosmodromu v jihoamerickém přístavu ve Francouzské Guayaně. Raketová pohonná jednotka bude zažehnuta na dobu dvou minut.

Obří raketový motor vysoký jako čtyřpodlažní budova spaluje tuhá paliva, což je dnes poměrně vzácné. Tato technologie je prakticky vysloužilá a většina dnešních raket spoléhá na tekutá paliva, jako je kryogenní kyslík a vodík. Tyto motory se oproti motorům na tuhá paliva mohou pochlubit mnohem vyšší účinností. Motory na kapalná paliva také umožňují plynulou regulaci výkonu, což je nezbytná vlastnost pro rakety (např. Falcon 9), které dokáží přistát zpět na Zemi.

Kapalné motory ale mají také své nevýhody. Zásobování motoru kapalnou směsí vyžaduje mnohem složitější konstrukci, velké množství elektroniky, senzorů, ventilů a dalších součástí, které značně prodražují vývoj celého systému i jeho provoz. Oproti pevným palivům, které mohou být v raketě připraveny delší dobu, je nutné tekutá paliva do rakety tankovat bezprostředně před startem a složité je také jejich skladování. Raketové motory na pevná paliva jsou také považovány za nejbezpečnější technologii pro pohon raket.

Evropská vesmírná agentura ESA chce použít dvě jednotky P120C jako pomocný pohon pro raketu Ariane 6, který poskytne dodatečný tah během vzletu. Pro raketu Vega-C však plánuje motory P120C jako hlavní zdroj tahu.

Pokud vše půjde podle plánu, ESA bude pokračovat v testování motoru. Poprvé by měl obrovský raketový motor vynést na oběžnou dráhu raketu Vega-C ke konci roku 2019. Raketa Ariane 6 by měla poprvé vzlétnout o rok později, tedy v roce 2020. Inženýři nyní během testu musí ověřit parametry motoru, aby zjistili úroveň výkonu, tahu, dynamiky a mechanické integrity konstrukce. Dále čtěte: (Ruská vesmírná zásobovací loď pokořila světový rychlostní rekord).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci vyrobili z vody kov. A podíl na tom mají i čeští odborníci

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu