خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Ruská vesmírná zásobovací loď pokořila světový rychlostní rekord

Ruská raketa vynesla na oběžnou dráhu další zásobovací loď
 Letectví 
12. července 2018 09:11 / Internet
  0   0
Start ruské zásobovací lodi vstoupil během pondělní noci do historie. Ruská nákladní loď Progress MS-09 se totiž dokázala po vynesení na oběžnou dráhu dostat k Mezinárodní vesmírné stanici v rekrodně krátkém čase.

Pokus o nejrychlejší přiblížení k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) měla ruská vesmírná agentura Roskosmos uskutečnit již v minulém roce, byl ale odložen. Nejrychlejší zásobovací mise v dějinách tak byla úspěšně zahájena teprve během pondělní noci. Cesta trvala necelé čtyři hodiny, čímž Rusko nastavilo nový světový rekord.

Ruská nákladní loď Progress MS-09 úspěšně odstartovala ze známého kosmodromu Bajkonur, který byl vybudován již za sovětské éry v Kazachstánu. Na oběžnou dráhu byla vynesena ve speciálním krátkém režimu, který zahrnoval pouze dva oblety kolem Země.

„Nákladní loď Progress MS-09 se úspěšně připojila k Mezinárodní vesmírné stanici. Poprvé v historii vesmírných letů byla loď vynesena k ISS podle zkráceného schématu se dvěma oblety planety (Země),“ uvedla na svém twitterovém účtu agentura Roskosmos.

V rámci stávajících ruských i jiných zásobovacích misí se jedná o velice průlomový okamžik, protože dosud trvalo přiblížení zásobovacích lodí k ISS nejméně šest hodin, některé ale také dva dny.

Superrychlá zásobovací mise Progress měla být zahájena již v minulém roce, ale řízení kosmických letů v Rusku ji na poslední chvíli odvolalo. Dopravní loď na ISS přepravila více než dvě tuny důležitých zásob v podobě kyslíku, vzduchu a potravin. Dále čtěte: (Došlo k havárii rakety japonské výroby. Explodovala vteřinu po startu).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Erotické rekordy přírody. Kdo je největší erotoman a koho sex vyloženě nebaví?

Dům a zahrada

Je nejvyšší čas sklidit byliny ze záhonu. Víte, jak je nejlépe uchovat na zimu?

Cestování

Zima se blíží. Tyrolský poklad mezi ledovci láká všechny milovníky zimních sportů