Rozsáhlý požár v Irsku odkryl pozůstatky z druhé světové války

Tyto identifikační značky sloužily pilotům letadel během druhé světové války
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Letectví 
07. srpna 2018 10:13 / Internet
  13   0
Požáry v západním Irsku odkryly dávno zapomenuté nápisy ve skalách, které byly ukryty v porostu. Nápisy EIRE vznikly na území Irska během druhé světové války a sloužily pilotům letadel, aby věděli, že se nacházejí na neutrálním území.

Značky EIRE zhotovené kolem Irska na počátku 40. let byly navrženy jako informativní značky pro piloty, jež měly za úkol informovat je o vstupu na neutrální území. Některé z těchto značek byly po desítkách let odhaleny po rozsáhlých požárech na západě Irska.

Obrovské nápisy EIRE vyjadřující gaelské označení Éire (Irsko), jež byly vytesané do skal, zůstaly po válce zcela zapomenuty zarostlé skalním porostem. Objevily se až nyní po téměř osmdesáti letech poté, co oblast zachvátily rozsáhlé požáry a odhalily skalní masiv.

Na fotografii je pouze jedna z více než 80 značek „EIRE“, které nechala zhotovit irská vláda během druhé světové války. Irsko bylo během války oficiálně neutrální zemí a vláda vytvořila sérii pozorovacích zařízení podél celého pobřeží, odkud byla sledována letecká doprava. Během války tato místa upozorňovala piloty obou stran, že zabloudili nad neutrální území.

Od konce druhé světové války mnoho z těchto značek bylo zničeno, ztraceno nebo narušeno. Z 82 nápisů, které během války vznikly, jich dnes existuje přibližně 12, většina z nich je ve špatném stavu. Historici tak mají další exemplář, jenž je překvapivě dobře zachován.

O nálezu informovala posádka vojenského letounu, která danou oblastí prolétala. Zatím není jasné, jaký bude další osud této historické připomínky druhé světové války. Pokud se najde nějaký dobrovolník, který ji bude udržovat, může se stát opět orientačním bodem, jinak pravděpodobně časem zase zmizí v porostu. Dále čtěte: (Rusko vyvíjí těžký stroj, který bude využívat k pohybu dynamického přízemního efektu).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Dům a zahrada

Nesprávným používáním se vrtáky ztupí až čtyřikrát rychleji. Nabrousit si je zvládnete i sami

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu