Evropská kosmická agentura oslavila jubilejní start rakety Ariane-5

Raketa Ariane-5 vzlétla z francouzského kosmodromu Kourou
 Letectví 
27. září 2018 09:45 / Internet
  0   0
Evropská vesmírná raketa Ariane-5 v úterý úspěšně odstartovala svůj stý let na oběžnou dráhu kolem Země. Raketa při této jubilejní příležitosti nad naši planetu vynesla dvě velké telekomunikační družice, ázerbájdžánskou Azerspace-2 a japonskou Horizons 3e. Evropský projekt však přes svůj úspěch čelí velké konkurenci.

Nosná raketa Ariane-5 Evropské vesmírné agentury (ESA) v úterý odstartovala svůj stý let do vesmíru. Největší evropská raketa od počátku čelí velké konkurenci, přesto je ale tento kosmický projekt úspěšný. Na oběžnou dráhu vynesla dvojici velkých družic Azerspace-2 a Horizons 3e.

Odpočítávání na francouzském kosmodromu Kourou, které původně začalo v 18:53 místního času, se přerušilo minutu a 34 vteřin před zažehnutím motorů. S odpočítáváním se pak začalo znovu a raketa nakonec odstartovala skoro na konci „okna“ vhodného pro lety do vesmíru, v 19:38 místního času – tedy půl hodiny po půlnoci našeho času.

Vznik této rakety má kořeny ve Francii, která s projektem přišla v 70. letech dvacátého století. Nejmladší generace nosné rakety Ariane-5 na oběžnou dráhu vynese až 10,5 tun nákladu. ESA se může během provozu rakety pochlubit 96% úspěšností vzletů do vesmíru, pouze čtyřikrát se start nepovedl.

Poprvé Ariane-5 vzlétla v červnu 1996, ale tento pokus skončil krátce po startu katastrofou a výbuchem. Od té doby si raketa získala pověst spolehlivého nosiče geostacionárních družic. Raketa měla také vynést do vesmíru evropský raketoplán, ale nakonec na roky ovládla trh nejtěžších telekomunikačních zařízení.

V současné době ESA vyvíjí nový typ rakety Ariane-6, který bude hotov v roce 2020. Novinka bude ale čelit ještě mnohem větší konkurenci než její předchůdci. Vznikla totiž řada kosmických společností, které vyvíjejí stále ekonomičtější vesmírné rakety. Dále čtěte: (Japonsko přistane na asteroidu. Jaký výzkum bude dvojice robotů provádět?).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Meteority na Zemi před miliony let nepadaly tak, jak jsme si dosud mysleli

Dům a zahrada

Vyrobte si krásnou a originální dekoraci. Výroba živého obrazu není drahá ani složitá

Cestování

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Zavřít reklamu