Dvojice těžkých ruských bombardérů letěla příliš blízko Aljašky. Vyprovodily je stíhačky F-22 Raptor

Ruské bombardéry se dostaly během svého letu příliš blízko hranicím USA
 Letectví 
25. září 2018 08:04 / Internet
  0   0
V první polovině srpna byla radarovou základnou za polárním kruhem detekována dvojice ruských strategických bombardérů Tupolev Tu-95, která se blížila k hranicím Aljašky. Americká strana k letounům vyslala stíhačky F-22 Raptor, které ruské bombardéry z oblasti vyprovodily. Incident se odehrál v blízkosti americké základny na Aleutských ostrovech.

Těžké strategické bombardéry Tu-99MS, které byly během studené války sovětskou odpovědí na americké stroje B-52, stále slouží v ruském letectvu. Dvojice těchto obřích strojů se nedávno přiblížila nebezpečně blízko ke břehům Aljašky.

Dvojice těchto ruských strojů byla zachycena radarem poblíž významné americké vojenské základny na Aleutských ostrovech, v žádném okamžiku ale stroje nepřekročily hranice amerického vzdušného prostoru. Bombardéry v oblasti pravděpodobně působily jako součást vojenských cvičení Vostok-2018.

Podle amerických médií byly bombardéry objeveny, když prolétaly kolem ostrova Shemya, který je součástí Aleutských ostrovů. Tento ostrov je místem, kde je umístěna americká základna Eareckson Air Station s obrovským 120metrovým radarem Cobra Dane.

Podle Američanů je ruská provokace v blízkosti ostrova Shemya obzvláště agresivní. Ruské bombardéry Tu-95, které vznikly v padesátých letech minulého století, totiž dokáží nést až osm dálkových raket s jadernými hlavicemi. V případě jaderné války by totiž bylo velmi pravděpodobné, že by ruské bombardéry Tu-95 na radarovou základnu zaútočily a pokusily se ji zničit.

Ruské bombardéry vstoupily do aljašské vzdušné obranné identifikační zóny nebo ADIZ. V těchto zónách mohou zahraniční letadla předpokládat, že budou sledována, ale oblastí mohou proletět. Přesto byli ruští piloti doprovázení stíhačkami F-22 Raptor. Dále čtěte: (Unikátní letoun Tatra T.101 překonal několik rekordů. Prototyp zmizel během války).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Meteority na Zemi před miliony let nepadaly tak, jak jsme si dosud mysleli

Dům a zahrada

Vyrobte si krásnou a originální dekoraci. Výroba živého obrazu není drahá ani složitá

Cestování

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Zavřít reklamu