Japonsko přistane na asteroidu. Jaký výzkum bude dvojice robotů provádět?

 Letectví 
21. září 2018 14:08 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Dvojice japonských roverů přistála na asteroidu Internet
Japonská vesmírná agentura (JAXA) zahájí robotickou část mise sondy Hayabusa 2, která by měla na povrch asteroidu vypustit dvojicí konstrukčně velmi zajímavých robotů. Japonská sonda zahájila svou misi v roce 2014 a v roce 2020 se vrátí na Zemi.

Během následujících dní zahájí Japonská vesmírná agentura (JAXA) robotickou misi dvojice roverů na vzdáleném asteroidu. Speciální rovery upravené pro pohyb na asteroidech s nulovou gravitací vypustí japonská sonda Hayabusa 2, která do vesmíru odstartovala v roce 2014. Japonsko se o přistání na asteroidu snažilo již v minulosti, ale mise skončila neúspěchem.

Sonda Hayabusa2 se vydala na dlouhou cestu k asteroidu Ryugu v prosinci roku 2014. Během několika dní bude zahájena druhá fáze této mise, v rámci které bude prozkoumán povrch asteroidu. Kosmická loď vyzbrojena řadou senzorů a nástrojů, včetně odpalovače, který vystřelí speciální kulku na povrch horniny a dokáže zachytit odštípnutý materiál, se vrátí na Zemi v roce 2020.

JAXA aktivuje MINERVA-II1 kontejner, ve kterém je umístěna dvojice robotů o váze 2,5 kilogramu. Nejedná se však o klasické rovery, které má například NASA na Marsu, ale o vozítka se speciálním pohonem pro nulovou gravitaci. Každá sonda má v sobě čtyři rotační zařízení. Tato zařízení vytvářejí točivý moment, který robotem pohybuje přibližně v patnáctimetrových skocích. Z místa, kde se robot odlepí od povrchu do místa dopadu tento manévr zabere asi 15 minut.

O průzkum povrchu asteroidu se JAXA snažila již v minulosti. Robotická mise byla zahájena 12. listopadu 2005 u povrchu asteroidu Itokawa. Během uvolňování kontejneru však došlo k chybným výpočtům a oba roboti se ztratili kdesi ve vesmíru. Dále čtěte: (SpaceX zveřejnila jméno svého prvního zákazníka).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Kostka se vrací na televizní obrazovku

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte