Slavný Hubbleův teleskop zažívá krušné časy. Nachází se v nouzovém režimu

Hubbleův teleskop byl naposledy opraven před devíti roky
 Letectví 
09. října 2018 09:36 / Internet
  2   0
Hubbleův teleskop, kterému vděčíme za množství vesmírných objevů a dechberoucích snímků, vyřadila z provozu porucha jedné z jeho klíčových součástí. Experti ho proto přepnuli do nouzového režimu a pokouší se najít řešení. Od poslední opravy vesmírného zařízení uběhlo už devět let.

Známý Hubbleův teleskop byl přepnut do nouzového režimu poté, co selhal jeden ze tří gyroskopů, které ke svému provozu nezbytně potřebuje. Oficiální stanovisko zatím americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a Evropská kosmická agentura (ESA), jež teleskop provozují, nevydaly. Tým expertů se nyní pokouší najít řešení problému.

Gyroskopy, z nichž jeden se porouchal, umožňují udržovat přesnou a pevnou polohu na oběžné dráze, aby se dalekohled mohl zaměřit na své cíle na obloze. Hubbleův teleskop jich má celkem šest a poslední byl vyměněn během údržby v roce 2009.

Aby mohl teleskop správně pracovat, potřebuje alespoň tři současně fungující gyroskopy. Během předešlých oprav se ukázalo, že Hubble dokáže pracovat i se dvěma, ale jeho pozorovací oblast je v takovém případě značně omezena.

Experti, kteří se gyroskop pokouší oživit, uvedli, že součástka přesluhuje už nejméně půl roku. Pokud se ho opravit nepodaří, teleskop bude přepnut do režimu pro práci pouze se dvěma gyroskopy. V tomto nastavení však reálně pracuje pouze jeden gyroskop a druhý slouží jako záloha.

Dosluhující Hubbleův teleskop bude v budoucnu nahrazen zcela novým vesmírným dalekohledem Jamese Webba. Jeho start však už kosmické agentury několikrát odložily a v současnosti je naplánován na březen v roce 2021. Dále čtěte: (Americká společnost představila nedílnou součást budoucí vesmírné základny Deep Space Gateway).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Aktivita neutronových emisí v troskách Černobylu roste a vědci nevědí proč. Navíc průzkum je prakticky...

Dům a zahrada

Jak pěstovat krásné fuchsie. Zvládnou to i méně zkušení pěstitelé

Cestování

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat daleko

Zavřít reklamu