Nový pohon pro vesmírné lodě může výrazně zkrátit cestu nejen na Mars

Hypersonická rychlost je klíčem k průzkumu vesmíru
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Letectví 
14. srpna 2020 07:19 / U.S. AIR FORCE
  58   12
Vědci se domnívají, že pokud vytvoří pohon využívající rázové vlny, může to výrazně zkrátit čas potřebný k dobytí Marsu i jiných objektů ve vesmíru. K tomu, aby mohli astronauté efektivně cestovat vesmírem, je potřeba vysoká rychlost, kterou by vesmírným lodím mohl tento druh pohonu poskytnout.

Vědci začali zkoumat vliv rázových vln na míchání různých tekutin, což by v budoucnu mohlo být základem k vývoji nového motoru. Díky rázovým vlnám by totiž mohlo být namícháno palivo v ideálním poměru, které poskytne mnohem větší efektivitu spalování, než mají běžné technologie.

Rázové vlny vznikají při překročení rychlosti zvuku

Vědci se domnívají, že s použitím rázových vln je možné dosáhnout velmi snadno hypersonických rychlostí. Díky posunu proudu vzduchu kolem rychlosti zvuku by mohla vzduchem napájená raketa hořet nepřetržitě, dokud bude mít palivo, a dosáhnout tak závratných rychlostí i při cestování vesmírem.

Aby vědci vyzkoušeli své představy o míchání paliva v nadzvukových motorech pomocí rázových vln, vytvořili nádobu bez tření, skrze kterou prohnali tekutiny podobně jako vzduch. Díky interakci rázových vln tak získali představu o tom, jak vytvořit palivovou směs, která je mnohem efektivnější, než je běžné.

Rázová vlna udeří do proudu vzduchu, který roztrhá a drasticky zpomalí, což je důležité pro namíchání směsi v motoru, kde proudění vzduchu dosahuje rychlosti zvuku. Tímto způsobem vědci izolovali interakci mezi turbulentním prouděním vzduchu a rázovými vlnami. Vědci nyní budou zkoumat, jaký je nejvhodnější tvar tlakové komory, která by nejsnáze umožnila dosáhnout rychlosti zvuku.

Známá fyzikální reakce

Rázová vlna je obecný pojem a může mít mnoho konkrétních podob podle toho, která veličina se skokově mění. Stejně jako obyčejné vlny nese rázová vlna energii a může se šířit buď prostřednictvím média, nebo bez materiálního nosiče. Rázová vlna vzniká např. tehdy, když se těleso pohybuje prostředím větší rychlostí, než se mohou v daném prostředí pohybovat informace. Dále čtěte: (Došlo k havárii rakety japonské výroby. Explodovala vteřinu po startu).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Hromadné vyhynutí mořských živočichů je na obzoru, voda okolo rovníku je příliš horká

Dům a zahrada

Pokud si chcete založit zahradní jezírko, dejte si pozor. Ryby z volné přírody do něj nesmí

Cestování

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Zavřít reklamu